21. 3. 1933 Kalendárium

21.3.1933 Dokončení koncentračního tábora Dachau

Kategorie: Druhá světová válka , Válečné zločiny , Kalendárium

Brána koncentračního táboraByl to hrůzný pohled, baráky páchly smrtí a chorobami. Takový byl koncentrační tábor v Dachau v době, kdy ho osvobodila americká armáda. Továrnu na smrt Němci vybudovali za pouhé dva měsíce, dokončili ji 21. března 1933.

Koncentrační tábor Dachau byl postavený nadohled stejnojmenného středověkého města, šestnáct kilometrů severozápadně od Mnichova. „Ještě před ním vznikly lágry v Oranienburgu, Lugau a Plauen. Jednalo se však o provizorní káznice. Koncentrační tábor Dachau již vznikl s úmyslem, že bude zařízením trvalým,“ píše Milan Hes v knize A aby se brány otevřely: osvobození 1945 – Dachau-Osvětim-Terezín.

Na začátku lágr vytvořili v prostorách opuštěné továrny na střelný prach. Dvacet plochých polorozpadlých baráků, správní budova a stovky metrů ostnatého drátu. „Zatím to muselo stačit. První vězni spali na betonových podlahách a před chladem je neochránily ani prořídlé deky. Museli se před dozorem stráží porozhlédnout po okolí a sehnat si nějaký materiál na výrobu paland. První koncentrák rostl tak trochu improvizovaným způsobem,“ přibližuje Hes.

Prvním velitelem byl Hilmar Wäckerle, který neustále komandoval své muže. Nelíbilo se mu, když se bavili s vězni a rozdávali jim cigarety. „Kamarádi z SS! Víte všichni, proč nás sem Vůdce povolal! Nepřišli jsme sem, abychom s těmi sviněmi uvnitř zacházeli lidsky. Nepovažujeme je za lidi, jako jsme my, nýbrž za lidi druhé třídy. Po léta mohli provádět svou zločineckou činnost. Ale teď jsme u moci my. Kdyby byly přišly k moci tyhle svině, byly by nám všem uřízly hlavu. Proto nepoznáme žádné slitování ani my. Kdo z kamarádů nemůže vidět krev, ten k nám nepatří a odejde. Čím víc těchto sviňských psů odpráskeneme, tím méně jich budeme muset krmit,“ domlouvám dozorcům Wäckerle.

Koncentrační tábor Dachau osvobodila americká armáda 29. dubna 1945, uvnitř nalezli třicet tisíc mrtvých vězňů. Byl to hrůzný pohled, baráky páchly smrtí a chorobami. V šesti barácích leželi vyhladovělí a umírající vězni jeden na druhém – 1200 lidé v prostorách počítaných pro 200.

„Mrtví – 300 nemocných zemřelo den předtím – leželi na vyasfaltovaných cestách vedle baráků a další vynášeli. Na všech bylo vidět, jak jsou vyhladovění. V obou místnostech určených k mučení vedle sebe leželo asi 1200 mrtvol. V krematoriu byly háky, na které věšeli esesmani své oběti, když je chtěli mlátit nebo mučit jiným způsobem. Příznačná byla freska, kterou namalovali na zeď. Zobrazovala muže bez hlavy, v uniformě a se znaky SS na límci. Muž seděl rozkročmo na obrovsky nafouknutém praseti, jemuž vrážel ostruhy do boku,“ popsala válečná dopisovatelka Marguerite Higginsová, jejíž reportáž z Dachau vyšla v New York Herald Tribune.

V Dachau bylo uvězněno celkem 188 tisíc lidí. Velká část obětí zemřela v posledních několika měsících před osvobozením. Další zemřeli po osvobození. „Když přišli Američané, zrekvírovali v okolí prasata a jiné věci, aby nás nakrmili. Ale dávali nám hrozně tučné jídlo a mnoho lidí na to ještě pomřelo,“ uvedl přeživší vězeň Chanan Bachrin.

Zdroj: Milan Hes: A aby se brány otevřely - osvobození 1945 – Dachau-Osvětim-Terezín, Guido Knopp: Holocaust, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru