21. 4. 2016 Kalendárium

21. 4.2016 Boskovický poklad

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Minimálně 2267 mincí obsahoval Boskovický poklad. Jde o část, kterou se zpětně podařilo vypátrat. Depot totiž objevil hledač s detektorem kovu, který ale nález zatajil a jen s odřenýma ušima neskončil v kriminále. Před pěti lety si mohla mince prohlédnout veřejnost v Mikulově.

Nálezce našel poklad už v roce 2010. Tuto skutečnost však zatajil a mince prodal překupníkovi. Policistům se naštěstí podařilo alespoň část depotu vypátrat. Dvěma mužům, kteří poklad nenahlásili, pak hrozilo až pětileté vězení. Nakonec se ale k činu přiznali a zaplatili škodu, a tak se vyhnuli kriminálu. 

Mužům hrozil přísný trest za podílnictví a zatajení věci. Stříbrné mince, které se podařilo dohledat, pak byly uloženy v Moravském zemském muzeu. „Případ se vyřešil takzvaným odklonem. K činu se muži totiž přiznali, zaplatili škody a přispěli na pomoc obětem trestných činů," vysvětlila blanenská okresní státní zástupkyně Ivana Šmídová.

Boskovický poklad je významný především svou velikostí. Obsahoval tisíce mincí, ale některé se už asi zřejmě nepodaří nikdy vypátrat. Poklad našel hledač detektorem kovu v červenci 2010, v lese mezi obcemi Boskovice a Újezd u Boskovic, nad Pilským údolím, na kopci zvaném Zlatník.
 
Poklad se nacházel v zemi asi dvacet centimetrů pod povrchem. Mince byly zabalené do tkaniny a uložené v hliněném džbánu ze světlé pálené hlíny a se zbytky zelené glazury. Majitel je schoval na bezpečné místo pod kamenem. Celková hmotnost mincí byla přibližně šest kilogramů. Hledači se zdálo místo s kamením příhodné, a tak ho prozkoumal. 

Policisté našli džbán a necelou polovinu mincí, které v roce 2016 vystavilo muzeum v Mikulově. „Do země byly ukryty ve čtyřicátých letech sedmnáctého století v souvislosti s událostmi, kdy byla země drancovaná vojsky mnoha armád," uvedla tenkrát za muzeum k výstavě v Mikulově Jana Frantelová.

Historická hodnota Boskovického pokladu je nevyčíslitelná. Trží cenu odhadli odborníci asi na jeden milion korun. Nálezce si dvě stě mincí nechal a zbytek za 850 tisíc prodal překupníkovi, který mince přeprodal sběratelům. 

Zdroje: www.boskovice.cz, www.denik.cz, www.mzm.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Noo.., podívej je syčáky! :-D :-D

Viděl jsem to na vlastní oči přímo v Mikulovském zámku ;-)

Ke mně přišel tento příběh. Část mincí prodal sběrateli za osm set tisíc ( osm set či osm set padesát, mě na nějakém tom tisíci nezáleží_Páni kluci) a když došla vata chtěl prodat další, ale jinému. Ten mu nabídl tři sta. To se mu ale s porovnáním prvního prodeje zdálo málo, tak neprodal. A dotyčný si řekl, když je nebudu mít já tak nikdo a klučinu udal. Zazvonil zvonec a s hledáním má konec.

Co na to říct ?......

Tak nejsou to první ani poslední.. Kolik takových depotu je asi nenávratně fuč..
Možná až muzea začnou těmhle nespokojeným hledačum pokladů vyplácet aspoň část hodnoty a ne nalezne 10% tak budou muzea spokojená 😌 a hledači taky. 😉
Tohle už byl kurna depot 6kg Ageček 🙈🙈🙈🙈🙉👀🙏 někdo má 6Ag/ks za rok ☝️

Ten název toho kopce, že...

Člověk může jenom tiše závidět. Teda ten nález.

Ty výslechy policie, soudy, podmínky a "dobrovolný" příspěvek na charitu jim už nezávidím 8-)

A někdo zase nemá za rok ani jedno Ag ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru