22. 11. 1932 Kalendárium

22.11.1932 Zlaté keltské mince ze Starého Kolína

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

V třicátých letech 20. století byl v severní části na břehu Klejnárky objeven hromadný nález zlatých mincí. Původně se nacházely ve dvou váčcích, které se však časem rozpadly.  Celkem poklad obsahoval 1,7 kilogramů zlata.

K objevu rozsáhlého mincovního pokladu došlo v letech 1932 až 1936. Nacházel se za stodolou domu číslo 67 v hloubce přibližně 1,5 metru. Váčky, ve kterých peníze původně byly, majitel sepnul dvěma bronzovými kroužky.

Jako první dostal poklad k ohledání archeolog František Dvořák, který byl původně lékařem. Patřil mezi archeology-samouky. Získal věhlas po celé Evropě a významně rozšířil archeologickou sbírku muzea v Kolíně asi o čtyřicet tisíc kusů artefaktů. Nakonec byl popraven za účast v protinacistickém odboji.

V roce 1968 bylo do Národního muzea v Praze předáno 197 statérů a 107 třetinek statérů především mušlovitého typu. Původ mincí se však nikdy nepodařilo zjistit. Zahalen tajemstvím zůstal také důvod, proč majitel depot vlastně ukryl. K výrobě mincí bylo použito hned několik razidel.

Archeologové se na místo nálezu vrátili. Ani výzkum v osmdesátých letech 20. století ale nepřinesl žádné nové informace. V roce 1968 koupilo poklad od dědiců Františka Dvořáka Národní muzeum v Praze. Depot je tam uložený pod číslem 45/1968. Aktuálně jde o největší dochovaný poklad keltských mincí v Česku.

Ve stejné lokalitě byl také nalezený hrob keltské ženy. Uvnitř se nacházely tři spony, dva náramky na levé ruce, opasková řetěz a dva nánožníky. Nález byl zrestaurován a uložen v kolínském muzeu.

Dále byl v této lokalitě nalezen rotační žernov ze druhého až prvního století před našim letopočtem z čediče z Porýní, dvě železná rádla, srp a bronzová závěska ze stejné doby.

Okolí obce Starý Kolín bylo osídleno již od pradávna, o čemž právě svědčí mnohé archeologické nálezy. Vznik původní osady v těchto místech nebyl náhodný, neboť v 7. až 10. století územím probíhaly dvě zemské stezky, a to Trstenická, vedoucí z Moravy přes Svatou Kateřinu po Kačinách, a odbočka stezky Haberské, jež vedla od Nových Dvorů.

Zdroje: www.mistopisy.cz, www.cestyarcheologie.cz, www.cestyapamatky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné to máš
Já jsem hledal ve starém Kolíně a nic jen pátrony ach jo 😭 ;-) :-)

To je právě ono, kdyby jsi hledal patrony tak by jsi našel zlaťáky, dělej to naopak, já třeba hledám kovadlinu, to je asi jediné co ještě nemám a moc bych ji chtěl, a stále nic :,-(

To já bych chtěl zlatak a furt jen pátrony

Pomůže ty patrony hledat v metru a půl.

Tvrdík: Neboj všechno bude. I zlaťák. Mám dojem, že bydlíte někde na poli a jen s otcem jezdíte a pleníte.

Jste plenitelé!!
:-O

MM> Sranda, asi jsi neviděl Strážci Galaxie. Co?

Nevím, proč by mi mělo padat něco na hlavu?


8-)

Tak mě osobně krom té nádhery zaujalo-depot je uložen pod čislem 45/1968. To je co jako !? ! Jako že největší poklad keltskych mincí není vystaven a je někde ve skladu ? 😢😢😨

Je to hrozná škoda,pokud takovéto skvosty leží uzamčené někde ve sklepě. A zaberou minimum místa. A třeba na historii tiskařství mají snad pul patra. Obrovské stroje atd. Asi je to o penězích na zabezpečení. Možná by si naše mince a bankovky zasloužily své muzeum. A možná,kdo ví, že by časem přibyly dary od detektorářů. Vždyť na co je někomu,že má v albu už osmnáctý krejcar Leopolda. Třeba. . A je nás prý až 30 tisíc. Každý pár zbytných mincí,a základ by byl. Co vy na to?

No,je to škoda,že to neni nějak pohromadě. Ale co jsem zjištoval teď rychle,tak celkem rozsáhlou sbírku má olomoucké muzeum. MarkyMark-beru Tvé argumenty že mince asi netáhnou široké davy,ale..kdyby se to spojilo s nějakou ukázkou třeba tavby a ražby,jak to je v Kutné Hoře,k tomu zahrnout třeba pečetě a pečetidla,a pak ještě bankovky,z nichž třeba naše prvorepubliková jsou uplná umělecká dila...a tak jako mají v Paříži v Louvru za pancerovym sklem Monu Lisu,tak bychom my měli tu obří zlatou minci od ČNB ZA STO MEGA😀😀. To už by návštěvnost byla hodne dobra...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru