22. 5. 1970 Vltavotýnský poklad objevili zedníci v komíně

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Renesanční poháry a dukáty našli dělníci během rekonstrukce domu čp. 252 U Modré Hvězdy na náměstí v Týně nad Vltavou. Teorií, kdo předměty vlastnil a ukryl, existuje hned několik. Podle odborníků jde o velmi vzácnou renesanční práci.
Soubor předmětů pravděpodobně pochází z Nizozemska. „Historii vzniku pokladu však neznáme. Pouze okolnosti samotného nálezu,“ uvedla Martina Sudová, vedoucí muzea v Týně nad Vltavou. 
Poklad se skládá ze dvou zlacených pásů, dvou zlacených kalichů a čtyř dukátů. Podle archeologů se předměty původně nacházely v plátěném sáčku. Kdo poklad ukryl, se dodnes neví. Existuje hned několik možností.

„První z teorií předpokládá, že část depotu by mohla být totožná s pásy a kalichy, které v roce 1512 získal majitel týnského hradu Jan II. Čabelický od jakéhosi dlužníka Štefla z Budějovic, který mu je zastavil, ale zřejmě nikdy nevyplatil. Mince by se tak k pokladu dostaly až později, jelikož pocházejí z konce 16. a počátku 17. století,“ píše vltavotýnský historik Josef Sakař ve své knize Dějiny města Týna nad Vltavou.

Podle další teorie poklad patřil Anně Čabelické, která ve své závěti odkazovala svým dětem a služebným různé cennosti, mezi něž patřily i pozlacené pásy a další předměty. Existuje i teorie, že předměty patřily bohatému měšťanovy, který bydlel v domě U Modré hvězdy a poklad schoval kvůli blížící se třicetileté válce.

Poklad obsahuje dva zlaté dukáty uherského krále Matyáše Korvína a zlatý dukát krále Vladislava II. Jagellonského. Poslední z mincí pochází z pozdější doby. Konkrétně jde o zlatý uherský dukát císaře Rudolfa II.  Dům U Modré Hvězdy byl majetkem bohatých měšťanů. Za mnohé lze jmenovat primátora Kašpara Kamperleho či solního hejtmana Vincence Gotfried Zieglera. Dům má renesanční původ. Patří mezi významné památky v Týně nad Vltavou. Od jiných budov je rozpoznatelný typickou modrou hvězdou na fasádě.

V letech 1970 až 1971 prošel dům rozsáhlou rekonstrukcí, nyla obnovena i jehlancovitá střecha na nárožním válcovém rizalitu. Dům tak získal zpátky svoji původní podobu z doby po požáru z roku 1796. Právě při této příležitosti byl nalezen poklad, který se nachází ve zdejším městském muzeu. 

Zdroje: www.sumava.cz, Josef Sakař: Dějiny města Týna nad Vltavou, www.wikipedia.org, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jj je to krása, bydlím v Týně na náměstí :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru