22. 6. 1944 Kalendárium

22.6. 1944 Začala Operace Bagration

Kategorie: Kalendárium

Operace Bagration

V červnu 1944 zahájila Rudá armáda jednu z největších ofenziv celé druhé světové války, operaci Bagration. Počáteční nápor směřoval na Skupinu armád Střed a Hitler, který vydal rozkaz držet pozice, jej považoval za fingovaný útok.

Jenže 22. června 1944 ráno, v den třetího výročí německé invaze do Sovětského svazu, kolem 2,4 milionu vojáků Rudé armády podporovaných 36 400 děly a minomety, 5200 tanky a samohybnými děly a 5300 letadly zahájilo útok.

„Jeho cílem nebylo nic menšího, než obklíčení a úplné zničení skupiny armád Střed. Stalinovi maršálové očekávali, že se střetnou se zhruba 1,2 miliony německých vojáků, podporovaných 9500 děly, 900 tanky a samohybnými děly a 1350 letadly luftwaffe. Rudá armáda však měla nad wehrmachtem šestinásobnou převahu v tancích, čtyřnásobnou v dělostřelectvu a v bojových letadlech a dvojnásobnou v počtu vojáků,“ píše Gilberto Villahermosa v knize Hitlerův výsadkář.

Nicméně vzdor tomu, že generál-polní maršál Ernst Busch, velitel Skupiny armád Střed, nasadil veškeré své zálohy, nedokázal sovětský moloch zastavit. Hitler si nyní uvědomil, že se jedná o rozhodující ofenzivu, a proto se 9. července vrátil zpět o FHQ Wolfsschanze, aby operaci řídil přímo.

Jeho hlavní stan na východě byl sice stále ještě staveništěm, ale kritická situace vyžadovala, aby byl Hitler blízko čelní linie a mohl osobně ovlivňovat velitele v poli. „Avšak jeho přítomnost nemohla situaci zvrátit. Skupina armád Střed se zhroutila a generál-maršál Walter Model, který nahradil Busche se nyní pokoušel o spořádaný ústup. To se mu v podstatě podařilo, ale nemohl zakrýt skutečnost, že operace Bagration je pro Sověty velkým úspěchem,“ píše McNab Chris v knize Hitlerovy pevnosti: Německá opevnění a obranné systémy 1939–45.

Ze zmiňovaného úspěchu těžila ve druhé fázi války Rudá armáda, když postoupila směrem do Východního Pruska a překročila řeku Vislu. Jak si Warlimont poznamenal: „Návrat do polního hlavního stanu ve Východním Prusku znamenal, že jsme byli zase znovu, obdobně jako ve stejném období roku 1941, nezvykle blízko fronty.

Nyní však Hitlerovy ozbrojené síly pochodovaly na západ a nikoli na východ. Spojenci Německa se zhroutily jako domeček z karet. Dně 23. srpna se vzdalo Rumunsko, 2. září podepsalo příměří Finsko a 9. září udělalo totéž i Bulharsko.

Zdroje:
McNab Chris, Hitlerovy pevnosti: Německá opevnění a obranné systémy 1939–45
Gilberto Villahermosa: Hitlerův výsadkář
https://new-power.org/


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

super

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru