23. 3. 1915 Kalendárium

23.3. 1915 Narodil se Vasilij Zajcev

Kategorie: Osobnosti , Druhá světová válka , Kalendárium

Zajcev

Vasilij Zajcev patřil během druhé světové války k nejlepším odstřelovačům. Napsal i několik učebnic, sám také učil a byl ředitelem továrny. Narodil se 23. března 1915.

Vyrostl v prostředí drsného Uralu, kde se naučil střílet během lovu zvěře. Jako dvaadvacetiletý mladík nastoupil k Vojenské námořní flotile, když se vyučil jako účetní. Po vypuknutí druhé světové války se účastnil bitvy u Stalingradu. Konkrétně Zajcev sloužil u 1047. střeleckého pluku 284. střelecké divize 62. armády Stalingradského frontu. Je mu připisováno zastřelení 242 vojáků. Mohlo jich ale být více…

Zajcev si oblíbil pušku SVT 38, která byla v roce 1940 modifikovaná na SVT 40. Doplňoval ji krátký zaměřovací dalekohled PU, důmyslně upevněný k zadní části víka závěru pomocí vidlicovitého držáku, jehož hroty zajížděly do kolejnic. Byla to účinná zbraň s maximálním dostřelem 600 metrů. Zajcev tvrdil, že její hlavní přednost spočívala v možnosti vedení rychlé palby.

„Skrytě jsme zalehli v postavení v troskách domu. Němci se přesunovali v pochodovém tvaru. Nechali jsme se přiblížit tak na tři sta metrů… a pak jsme zahájili palbu. Němců byla asi stovka. Padl jeden, druhý a pak další a další…vystřelit a znovu zamířit trvalo dvě vteřiny a puška SVT má zásobník na deset nábojů. Zabili jsme tam šestatřicet Němců. Z toho je patrné, jak byla úloha odstřelovačů při obraně Šalingradu důležitá,“ prohlásil prý Zajcev.

Sám také popisoval, že mu nejvíce pomáhala jeho zkušenost nimroda, neobyčejně bystrý zrak, chladnokrevnost, trpělivost a také, že si uměl najít míst, kde ho nepřítel očekával nejméně.

V lednu 1943 byl těžce zraněn do hlavy. Dokonce ho považovali za mrtvého, dokud si jedna zdravotní sestra nevšimla, že hýbe rukou. „Hrozila mu slepota, ale převezli ho do Moskvy, kde mu světoznámý oční chirurg Vladimir Filatov řadou operací zachránil zrak. O svém jmenování Hrdinou Sovětského svazu se dozvěděl od spolupacientů v moskevské nemocnici,“ uvádí Miloslav Jenšík v knize o Stalingradu.

Poté napsal několik učebnic a byl velitelem školy odstřelovačů. Na frontu se vrátil již jako kapitán, byl ale znovu zraněný u Dněpru a konce války se dočkal v kyjevské nemocnici. „Ve městě se usadil a posléze se stal ředitelem továrny. Zemřel v prosinci 1991 ve věku 76 let,“ píše ještě Jenšík.


Zdroje:
Martin Pegler, Jan Syka: Odstřelovací pušky – od 19. do 21. století
Milan Syruček: Na ostří pera
Miloslav Jenšík: Stalingrad - 2.vydání: Každý dům, každé okno, každý kámen
https://tass.ru/


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

"Nepřítel před branami"... nezabudnuteľný film... ;-)

Kelt... Děsná slátanina :-)

JSem nevěděl že už v té době se vědělo o Brnu a natož aby tam Zajcev střílel :-D :-D

Díky za článek. :-)

Šalingrad :-D

JohnDeeere přesně na to narážím :-)

V tom filmu se mi líbila hláška toho staršího odstřelovače, co byl na školení v Německu. Ty jsi zradil soudruha Stalina ....a následovalo ty soudruzi neměli srpy, ale kladiva a pak roztáhnul pusu plnou kovových zubů. 8-)

To byl Ron Pelerman.. Či jak se to píše, super herec :-)

Tak nějak jsem mu rozuměl. :) Film jsem viděl jenom jednou, ale nenudil mě. Band of Brothers nebo Saving Private Ryan to ale není :)

the pacific je luxusní seriál :-D :-D

Jelda80, já radši střílení němců, než japonců... jako filmy :-D

Elmara: Vojín Ryan je ííííčovina na entou,stejně jak Nepřítel před branami. Ale BoB je boží i Pacific.Už se těším na ten novej projekt o pilotech a pak údajně bude i serial z Vietnamské války.

Hold podle nosa poznáš kosa :-D :-D :-D

O projekt o pilotech nevím, ale jako fanda do veškeré letecké techniky.... mňam :). Nevíš o jaké letecké jednotce to má být? Pokud to tedy bude dělané steným formátem?

Třeba o Richthofenovy... Létající cirkus, to by bylo... Mmm

Kommando Nowotny a Walter Nowotný.... první triskáče. :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru