23. 3. 2011 Kalendárium

23.3.2011 200 kusů šperků starých 650 let

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Neuvěřitelný nález se podařil Rakušanovi, který kopal na své zahradě. Našel 200 šperků, které jsou podle odborníků 650 let staré. Byly posázené korály, perlami či drahokamy.

Nálezce odmítl zveřejnit svou úplnou Identitu. Šlo o Rakušana Andrease K., který objevil poklad na zahradě svého domu ve Vídeňském Novém Městě, které se nachází jižně od Vídně. Zlaté šperky objevil už v roce 2007, ale neměl čas se jim věnovat. Tak je prostě odložil do bedýnek a odnesl do sklepa. 

Až později oslovil odborníky, kteří určili, že šperky jsou 650 let staré. Rakušan je vykopal ze země, když pracoval na zahradě. Součástí krásného depotu jsou prsteny, brože, přezky i kovové ozdoby nádob. Některé byly nazdobené korály, perlami i drahokamy. Rakušan tohle vůbec nečekal.

Informace o nálezu šperků se objevila na veřejnosti až před deseti lety. Našlo se hodně zájemců o koupi. Nálezce totiž nejprve zveřejnil fotografie šperků na internetu. Až později mu někdo poradil, aby se obrátil na památkový úřad. Podle odborníků mají šperky nevyčíslitelnou historickou hodnotu.

Dokonce uvedli, že jde o jeden z nejvýznamnějších středověkých rakouských depozit. Nález pokladu tenkrát komentovala Karin Derler z Památkového úřadu. Uvedla, že krása některých kovotepeckých prací je opravdu neskutečná. „Nálezce si přál, aby toto významné kulturní dědictví bylo po vědeckém zpracování zpřístupněno veřejnosti. V tom mu můžeme vyhovět. Je to skutečně senzační nález,“ řekla odbornice z Památkového úřadu.

Historiky ani příliš nepřekvapilo, že se takový krásný objev podařil zrovna ve Vídeňském Novém městě. V minulosti přes něj totiž vedla významná obchodí stezka, která propojovala Vídeň s Budapeští. Vídeňské Nové město má dnes přes čtyřicet tisíc obyvatel a je statutárním a okresním městem Dolního Rakouska. V roce 1194 ho založil vévoda Leopold V. Babenberský, a to jako pevnost Neustadt, která měla čelit nájezdům Maďarů.

Už od časného středověku bylo významným střediskem na hranici mezi uherským královstvím a rakouským vévodstvím. V roce 1751 se stalo sídlem Tereziánské vojenské akademie.


 

Zdroje: www.cbsnews.com, https://bda.gv.at/,  www.tn.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Mám zahradu kousek od hranic s Rakouskem. Asi začnu rýt hlouběji :-D
To by bylo, aby to nepadlo :-)
Jinak nádherné věci....!!! No, snad ho za to nezavřeli. U nás bych si tak jistý nebyl.
Díkes za článek :-)

Pěkné, dík za článek. :-)

.....neměl čas se jim věnovat..... :-D :-D :-D :-D :-D

No to je veliká nádhera :-OTěch prstenů.Jó to je tak když místo zahrady kopeme všude možně komanče a helery.Když by si člověk vzal rejč a hodinku/dvě/tři denně zušlechťoval zahradu tak to snad najde snáž :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru