23. 7. 1895 Kalendárium

23. 7. 1895 Narodil se generál František Moravec

Kategorie: Kalendárium

Generál MoravecNarodil se v Čáslavi jako jedno z deseti dětí úředního zřízence. Po gymnáziu studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou ale nedokončil, protože musel v roce 1915 narukovat do Čáslavi. Absolvoval důstojnickou školu a poté odešel s 12. pěším plukem do Kaniže v Maďarsku.

Dne 13. ledna 1916 v hodnosti nadporučíka přešel v Polsku na ruskou stranu a v květnu téhož roku vstoupil do Srbské legie, poté byl zařazen k 22. pěšímu pluku československých legií ve Francii. „Po návratu do vlasti bojoval nejprve proti maďarským revolucionářům a rozhodl se zůstat v armádě. V letech 1925 až 1928 vystudoval Vysokou válečnou školu, stal se pak v hodnosti majora členem vojenského zpravodajství a nakonec jeho přednostou,“ píše Milan Kovář v knize Diverzanti a agenti v akci Speciální operace od první světové války do současnosti.

Za takzvané „druhé republiky“ byl šéfem československé vojenské zpravodajské služby. Měl jako zpravodajský důstojník bohaté zkušenosti a vlivné zastánce. „Moravec dokázal výborně zorganizovat výzvědnou síť, která zasahovala až k nejlépe informovaným místům v nacistickém Německu. Díky Paulu Thümmelovi například Moravec věděl podrobně již týden před osudným 15. březnem 1939, že nacistická vojska vstoupí přes hranice druhé republiky, kdy a kde se tam stane, jaká bude záminka,“ uvádí Petr Kettner v knize Konec černého vraha.

Tehdejší vládní činitelé jeho informace ale nebrali vážně. Den před okupací přiletělo pro Moravce holandské letadlo, kde ho i s jeho nejužším štábem dopravilo do Londýna, kde se o rok později stal přednostou druhého odboru londýnského MNO a po celou dobu války pokračoval ve zpravodajské činnosti.

V Anglii také pečlivě plánoval akci Anthropoid, jejímž cílem byla likvidace Reinharda Heydricha. Po návratu do vlasti, 5. června 1945, mu bylo svěřeno bezvýznamné místo a později byl vyšetřován. Za pomoci britské zpravodajské služby 29. června 1948 opustil generál Moravec vlast a zapojil se do III. odboje.

Organizoval odbojovou skupinu Okapi, kterou však sledovala StB. „Počátkem 60. let 20. století se natrvalo vystěhoval do USA, kde působil jako poradce vojenské rozvědky pro Československo. Zemřel ve Washingtonu na srdeční záchvat,“ píše ještě Kovář.

Zdroje: Milan Kovář, Diverzanti a agenti v akci Speciální operace od první světové války do současnosti, Petr Kettner, Konec černého vraha, www.vhu.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru