24. 3. 1985 Kalendárium

24.3.1985 Poklad ze Slezské Středy

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Před více než třiceti lety vykopali během stavebních prací v centru polského města Slezská Středa poklad. Obsahoval středověké mince a šperky. Například zlatou ženskou korunku, která zřejmě zdobila hlavu Blanky z Valois nebo Elišky Přemyslovny.

Na první artefakty narazili dělníci v roce 1985, na poslední o tři roky později. Jde o skutečné skvosty, které podle odborníků musely patřit některému přednímu evropskému šlechtickému rodu. Jen těžko by si někdo jiný, kdo nebyl u moci, mohl něco podobného dovolit pořídit. Nález tak významných předmětů tenkrát v Polsku způsobil nebývalý rozruch.

Aby ne, jde o jeden z nejkrásnějších a nejvýznamnějších pokladů, které se našly v Evropě během dvacátého století. Jeho celková hodnota přesahuje sto milion dolarů. Slezská Středa v minulosti patřila k českému království. To nejspíš vysvětluje, že poklad obsahoval také pražské groše a zlaté florény odkazující na Jana Lucemburského. Někteří odborníci tvrdí, že poklad nejspíš původně patřil Lucemburkům.

Nejcennější jsou zlatnické předměty, kterých se ve Slezské Středě našlo jedenáct. Podle uměleckého zpracování jsou šperky podobné těm, které se vyráběly v Paříži. Nejvzácnější je již zmiňovaná koruna královny ze začátku 14. století. Skládá se ze třinácti lamel, na kterých se střídají heraldické figurky orlů či orlic. Zdobí ji drahokamy, perly a smaltované trojlístky. Je to jediná existující středověká koruna svého druhu, což z ní dělá neocenitelnou památku. 

Dále pak byla součástí pokladu kruhová dámská spona s drahokamy a chalcedonovou kamejí v podobě orla, zlatý náramek s tepanými orly, dva páry zlatých lunetových záušnic a tři prsteny.

Poklad se našel v bývalé židovské čtvrti. Právě Židé se ve středověku živili například i půjčováním peněz. Je prý známé, že královský kancléř Jan ze Středy, který se narodil právě ve Slezské Středě, zprostředkoval velkou půjčku u místního lichváře. A to pro Karla IV., syna Jana Lucemburského. Možná se tak šperky a mince dostaly do dnes už polského města. Poklad byl ukrytý asi šest set let. Je možné, že se ho už část dříve rozkradlo. Majitel ho zřejmě ukryl ve 14. století, kdy hrozil pogrom. V roce 1362 byla dokonce židovská obec ve Slezské Středě zlikvidována.

Část pokladu bylo možné vidět například před deseti lety v Praze na výstavě Královský sňatek v domě U Kamenného zvonu. Kompletní ho vystavilo muzeum ve Vratislavi. „Každé muzeum má něco, co ho činí jedinečným. Máme mnoho památek, které stojí za shlédnutí, ale poklad ze Slezské Středy je daleko převyšuje. Je to krásná ukázka vznešeného vkusu a mistrovské zlatnické práce,“ uvedl Piotr Oszczanowski, ředitel Národního muzea ve Vratislavi. 

Chcete také najít nějaký poklad? Prohlédněte si naše detektory kovu.

Zdroje: https://wiadomosci.onet.pl/, https://businessinsider.com.pl/,  www.rp.pl, www.eurozpravy.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera kua to by byl kop 😁

Tohle je něco nádherného, díky za článek. :-)

To je nádhera.

...no jo židovští lichváři 😆😆😆😆 Pújčovali si od nich i králové.... Treba i Premysl Otakar II. a to i kralovskou korunu.
Věděli jste, že když Švédi za třicetileté vàlky obléhali Brno, tak kupovali za draho střelný prach od židů ? Kupovali od nich a nikdo si nedovolil jim to proste sebrat a nezaplatit .A proč asi ?

malá oprava: Pújčovali si od nich i králové.... Treba i Premysl Otakar II. a to i za kralovskou korunu. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru