25. 3. 2020 Kalendárium

25. 3. 2020 Přes 7000 mincí na louce

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium

Neznámý nálezce před dvěma lety posbíral na louce u Vysoké u Jevíčka rozryté mince. Na místo přivolal archeology, kteří půdu důkladně prohledali. Depot nakonec obsahoval přes 7000 mincí z 16. a 17. století.

Je jasné, že jde o zcela ojedinělý poklad, který nemá v posledních letech v České republice obdoby.  Neznámý nálezce nejprve na louce posbíral kolem dvou set mincí. Když na místo přijeli archeologové z Regionálního muzea v Litomyšli, spustili rozsáhlou pátrací akci, kdy celkově dohledali přes sedm tisíc kusů ražeb. 

Pochází z několika evropských zemí. Časově spadají do šestnáctého a sedmnáctého století. Větší část tvoří stříbrné mince, menší pak zlaté. Co se týče oblasti, tak z velkého území od Benátek po Litvu, od Nizozemí po Sedmihradsko. Mince se podařilo dohledat i díky spolupracovníkům Regionálního muzea v Litomyšli, kteří na místo dorazili s detektory kovu. 

Každopádně jde o jeden z největších mincovních pokladů nalezených na území České republiky. Jeho kulturně-historická hodnota se pohybuje v řádech milionů korun.  Za takové mince by se tehdy dalo koupit 25 tažných koní, 70 krav, 280 ovcí, nebo 1 500 hus. 

Poklad letos na konci dubna vystavilo Regionální muzeum Litomyšl. „Díky tomu, že nálezce nekopal dál a hned nález oznámil, jsme mohli provést výzkum tak, jak se provádět má, a máme zde dochované archeologické situace,“ uvedla archeoložka Regionálního muzea v Litomyšli Jana Němcová.

Kdo mince ukryl, se odborníkům nepodařilo zjistit. Myslí si, že vlastníkem mohl být nějaký obchodník, který hledal odlehlé místo. V té době v místě byly pastviny nebo les. Archeologové si myslí, že první část jmění mohl na Vysoké zakopat v roce 1669 nebo 1670. Další část drobných mincí si mohl nechat na další potřebu, ale nakonec se v roce 1671 nebo 1672 rozhodl zakopat i zbytek. 

Když se informace o pokladu rozkřikly, chtěli ho ukrást čtyři lidé. Archeologové měli problém s nájezdy rabovačů. 

„Přijeli jsme na místo, byli tam cizí detektoráři, vyhazovali jsme je, volali jsme policii. Honili jsme je kolem lesa. I když tam byla policejní páska, lezli tam i v době, kdy tam naši kluci pracovali. Chvílemi to vypadalo, že si dáme s prominutím po ústech,“ zavzpomínala ještě Němcová.

Zdroje: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.rml.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ufff! :-O Velikánskej nářez!

To je mazec, jsem zvědav, kolik nálezce dostane odměnou :-D

To prospektor… už jsem to psal u té pozvánky. Je hezké, že nálezce i sem tam něco dostane, ale jak k tomu všemu přijde majitel pozemku? Jak by se to líbilo třeba tobě, kdyby to na tvé louce někdo vyloupl a na tebe zbyl leda tak dlouhý nos? 😉

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru