25. 4. 2012 Kalendárium

25. 4. 2012 Nejstarší ohniště, nad kterým lidé opékali maso

Kategorie: Kalendárium

Zajímavý objev se podařil archeologům před devíti lety v jihoafrické jeskyni Wonderwerk. Našli pozůstatky nejstaršího ohniště, nad kterým lidé opékali maso. Na jídelníčku měli tenkrát i želvy.

Archeologové narazili na ohniště, které je staré nejméně 790 let. Právě v té době se pravěkým lidem zvětšovaly mozky, a naopak zmenšovaly zuby. Podle některých teorií za to může změna stravy, kdy se začalo opékat na ohni. Tepelně zpracovaná strava se totiž nemusela kousat jako syrová, což mělo za následek, že se lidem zmenšil chrup. Navíc obsahovala více živin a energie, díky tomu se zvětšoval mozek.

Výzkum v jeskyni Wonderwerk prováděli odborníci z univerzity v Torontě. Narazili na stopy popela spolu se zvířecími kostmi a kamennými nástroji. 

„Jde o revoluční objev. Naznačuje, že oheň byl součástí života lidí v už v období Homo erectus,“ uvedl tenkrát antropolog a vedoucí archeologického týmu Michael Chazan. 

Do té doby byly neotřesitelné důkazy o používání ohně u lidí z doby před 400 tisíci lety. Pozůstatky popela ze spálené trávy, listí a úlomků kostí nalezli archeologové v jeskyni Wonderwerk pod 30 centimetrů tlustou vrstvou sedimentů. Už v roce 2012 si byli archeologové jistí, že popel pochází z ohniště, které bylo přímo v jeskyni. Varianta, že se tam dostal větrem nebo vodou, vědci vyloučili.

„Okamžik, kdy se člověk naučil ovládat oheň, patří k zásadním zlomům v lidské evoluci. Dopady, jaké mělo pojídání tepelně zpracovaného jídla, jsou pečlivě zdokumentovány,“ zdůraznil Chazan. 

Na první pohled přitom právě jihoafrická jeskyně Wonderwerk nevypadá jako místo, kde si před miliony let lidé rozdělávali oheň a opékali maso. Archeologové proto odebrali vzorky a pečlivě je zkoumali pod mikroskopem. 

Jeskyni zkoumali i vědci z univerzity v Jeruzalémě. Přišli také s velmi překvapivými závěry. A sice, že pravěcí lidé ve Wonderwerku vyráběli jednoduché kamenné nástroje takzvané oldovanské kultury již před 1,8 miliony let. Tato kultura představuje nejstarší dobu kamennou a její počátky se objevují asi před 2,6 miliony let.

Zdroje:https://phys.org/, www.livingfuture.cz, www.e15.cz, www.stoplusjednicka.cz, http://dev.archaeology.chass.utoronto.ca/
Foto: University of Toronto

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuji za článek ;-)Jenom bych asi napsal jinak tohle-Archeologové narazili na ohniště, které je staré nejméně 790 let. Právě v té době se pravěkým lidem zvětšovaly mozky, a naopak zmenšovaly zuby.

790 000let.

Vypadlo mně tam slovo tisíc. Děkuju za upozornění :)

Díky za článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru