26. 12. 2010 Kalendárium

26.12.2010 Keltská hrobka se zlatými šperky

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Zlaté a jantarové šperky obsahovala hrobka, kterou objevili archeologové v prosinci 2010 v Německu. Uvnitř byla také kostra keltské princezny. Pohřební komoru se podařilo zvednou pomocí jeřábů celou a převést k dalšímu výzkumu.

2600 let starou keltskou hrobku našli archeologové před deseti lety v Heuneburgu v Německu. Pohřební komora o rozměrech pět krát čtyři metry byla ve vynikajícím stavu a obsahovala pokladnici se zlatými a jantarovými šperky.

Ty pomohly archeologům určit přesnější stáří nalezené hrobky. Pomohly také pozůstatky, které se uvnitř nacházely. Patřily příslušnici šlechty, která žila kolem sedmého století. Archeologové hned po nálezu spustili důkladné analýzy.

Práci jim zjednodušilo, že se hrobku podařilo zvednout ze země vcelku, a to za pomocí dvou jeřábů. Hrobku přepravili do laboratoře úřadu pro uchování památek ve Stuttgartu. Hrobka vážila osmdesát tun.

Neporušený dub archeologům umožnil zjistit přesný věk hrobky, a to prostřednictvím datování letokruhů. To je u keltských nálezů zřídka možné, protože Keltové po sobě zanechali budovy obvykle vyrobené ze dřeva a hlíny, které se již dávno rozpadly.

Na pozemku na hradišti Heuneburg se nacházelo jedno z nejstarších sídel severně od Alp. Pro archeology je cenným zdrojem informací o keltské kultuře z doby železné. Tedy v době, kdy bohatství a počet obyvatel rychle rostlo. Tamější keltská citadela byla obklopena dřevěnou zdí, což bylo v sedmém století typické pro keltské stavitelství.

Nalezené artefakty vystavili před dvěma lety v berlínském muzeu. A to včetně nalezených jantarových a zlatých šperků, které se nacházely poblíž kostry princezny. Pohřební komora „keltské kněžny“ objevená v roce 2010 zůstává jedním z nejdůležitějších archeologických nálezů posledních desetiletí v Německu.

Výsledky výzkumu v následujících letech odhalily tolik artefaktů a informací o keltské kultuře, že je odborníci označili za „archeologický milník“. Dubová podlaha hrobky a další organické materiály byly neobvykle dobře zachovány. Hrobku tedy mohli archeologové přesně datovat do roku 583 př. n. l.

Klenoty, které nosila keltská šlechtična, pocházely z Itálie i dalších míst, což dokazuje, že Heuneburg patřil mezi nejdůležitější keltská sídla v Německu. V letech 620 až 480 př. n. l. bylo důležitým obchodním centrem.

Zdroje: www.thehistoryblog.com, www.spiegel.de, www.digitaljournal.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru