26. 3. 2012 Kalendárium

26.3.2012 Stříbrný poklad z Prahy

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Nejdříve se mysleli, že našli nějaký nepořádek. Až po chvíli dělníkům pracujícím v domě v Duškově ulici došlo, co vlastně objevili. V dřevěných bedýnkách byl 493 kilogramů vážící poklad. Šlo především o stříbrném předměty.

Poklad dělníci našli už v roce 2009. O tři roky později jich pražský magistrát odměnil. Každý ze tří dělníků dostal 200 tisíc korun. Magistrát nebyl povinný jim něco vyplatit, ale chtěl tímto gestem motivovat další nálezce, aby objevení cenných věcí řádně ohlásili. Odměnu tenkrát schválili radní. Zohlednili také fakt, že díky depotu Praha zbohatla o šest milionů korun.

Takovou hodnotu má totiž poklad, který trojice dělníků našla. Stačilo přitom jedno kopnutí krumpáčem do zdi. Dělníci se první nechápavě na sebe dívali, protože vůbec netušili, na co vlastně narazili. „Mysleli jsme si, že je to jenom nepořádek. Za zdí byly dřevěné bedýnky. Když jsme je otevřeli, viděli jsme stříbrno. Dutinu jsme odkryli a objevil se poklad,“ zavzpomínal tenkrát jeden z nálezců Ruslan Gulchij.

Pokladu se tenkrát ujalo Muzeum hlavního města Prahy. Zjistili, že váží celkem 493 kilogramů a jeho hodnotu odhadli přesně na šest milionů a 280 tisíc. Protože se v zákonné lhůtě šesti měsíců o předměty nikdo nepřihlásil, staly se vlastnictvím města. 

Poklad obsahoval hlavně stříbrné věci. Podle odborníků z muzea to bylo stolní náčiní, flakony na voňavky, náramky, poháry, tácy, podnosy či svícny, některé s dosud nedokončenou povrchovou úpravou, dále materiál připravený k dalšímu zpracování a značné množství mincí různého druhu. 

Pochází převážně z první poloviny dvacátého století a zřejmě byly na místo nálezu vloženy před druhou světovou válkou, případně krátce po ní. „Domnívám se, že autorem opracovaných předmětů a majitelem firmy byl Josef Vokurka, pražský stříbrník a cizelér. Byl absolventem C.K. Uměleckoprůmyslové školy. Činným v oboru byl od roku 1908. V roce 1909 obdržel cenu Kuratoria Uměleckoprůmyslového muzea,“ uvedla tenkrát Světlana Spiwoková, restaurátorka kovů Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Že si lidé takto ukrývali rodinný majetek v době příchodu rudé armády bylo poměrně běžné. Obávali se, že o bohatství přijdou. Nicméně nález takového množství stříbra je obzvlášť v Praze poměrně unikátní.

Zdroje: www.praha.eu, www.sedmicka.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No musím říci, že předměty tehdy fotografoval nějaký diletant. Tragédie
Jinak článek fajn, divím se, že to „Úkáčka“ odevzdali ;-)

:-O :-)

Majitel pokud to byl stát aby ty úkáčka zabil idioty negramotný

Pokud tušej koho to bylo, neměli by se spíš snažit to vrátit a ne jenom čekat 6 měsíců, jestli se někdo nepřihlásí - asi jakože jestli se jich někdo zrovna nezeptá, jestli zrovna nenašli jejich rodinnej poklad?

Trvalo to dva roky než tu odměnu dostali každý. Jeden z těch dělníku měl mezi tím vážný úraz. A pro zajímavost našlo se to v domě kde žil Julius Fučík.

Dom: vzhledam k tomu že je to jen stříbro ,vypadalo to na židovského klenotníka

Skoro půl tuny stříbra, tomu už říkám poklad :-D

Kaminski: Mě se zdá, že gramotný byli a k tomu ještě poctiví. Ať byli národnosti jakékoliv. Takhle by si o nikom psát neměl!
Děkuji.

Tak to množství...to by byl nápor na mou čestnost...možná pár mincí bokem pro mě... 8-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru