26. 4. 2012 Kalendárium

26.4.2012 Největší zlatý nuget v Británii

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Před deseti lety objevil tehdy šedesátiletý Vincent Thurkettle zlatý nuget velký asi jako malé slepičí vejce, a to na mořském dně poblíž Moelfre. Pravděpodobně pochází z lodi Royal Charter, která se potopilamv roce 1859 během hurikánu.

Nuget vážil neuvěřitelných 97 gramů a Thurkettle byl z nálezu skutečně nadšený. „Byl jsem naprosto ohromený, když jsem poprvé nuget viděl,“ prozradil Thurkettle, jak se cítil, když zlato našel. 

Zlato vytáhl z vody už v roce 2012, ale až o čtyři roky později odhalil podrobnosti o objevu, přičemž v dotyčné oblasti se intenzivně hledalo další zlato. Nuget byl téměř dvakrát těžší než druhý největší v Británii, který byl nalezen v Cornwallu v roce 1808. Vážil „pouhých“ 59 gramů. 

Lovci pokladů strávili 150 let snahou najít stopy ztraceného zlata, které 26. října 1859 ztroskotalo s lodí na cestě do Liverpoolu. Konkrétně šlo o Royal Charter, který ztroskotal 26. října 1859 u pláže Porth Alerth v zátoce Dulas na severovýchodním pobřeží Anglesey. Poháněl ho parní stroj na uhlí a měl velkou plochu plachet.

Thurkettle pobřeží prohledával sedm let, než byl za své úsilí odměněn a odkryl nuget během mělkého potápění asi pět metrů od břehu a asi čtyřicet metrů od vraku. 

„Očekávala jsem, že najdu maximálně zlatý prach, takže jsem nemohl uvěřit, když jsem si uvědomil, že jsem našel kus zlata. Byl to magický okamžik," řekl

Jako první ho napadlo, že podobné nugety viděl vlastně jenom v muzeu. „Nejdřív jsem se ho nechtěl dotknout, jen si vychutnat ten výjimečný okamžik a vtisknout si do paměti, jak krásně to vypadalo. Byl zaseknutý ve štěrbině. Ležel tam, kde ho příroda schovala, připomínal mi t Fabergeho vejce. Když jsem ho zvedl, byl překvapivě těžký,“ povyprávěl ještě šťastný nálezce.

Protože byl nuget nalezen blízko potopené lodi, musel Thurkettle nález oznámit správci vraku. Nuget se stal majetkem koruny. Zlato bylo ukryto po zámkem, dokud nebylo vystaveno. 

„Zlomilo mi srdce, že jsem se s nuggetem musel rozloučit, ale na druhou stranu myslím, že je důležité, aby skončil v muzeu, aby ho každý viděl,“ dodal nálezce.

Zdroje: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru