264 zlatých mincí pod podlahou

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Neuvěřitelné štěstí měl pár, který pod podlahou domu ve vesnici Ellerby v Severním Yorkshiru objevil 264 zlatých mincí. Depot se nacházel v hrnku. Poklad chtějí nálezci prodat v dražbě za minimálně 250 tisíc liber.

Depot se nacházel pod podlahou v kuchyni. Současní majitelé žijí v domě z 18. století už přes deset let. Na hrnek o velikosti plechovky od koly narazili během rekonstrukce. Nacházel se asi patnáct centimetrů pod povrchem.

Zlaté mince pochází z období mezi léty 1610 až 1727. Jde o období vlády králů Jakuba I., Karla I. a Jiřího I. Nálezci kontaktovali aukční a sběratelskou společnost Spink & Son. Ta vyslala odborníka, aby odhadl hodnotu pokladu. Zjistil, že mince patřily vlivné rodině z Hullu. Konkrétně Fernley-Maisterům, kteří dováželi a vyváželi železnou rudu i uhlí. Členové poslední generace na počátku 18. století patřili mezi vlivné politiky.

Mince byly nashromážděny za života Josepha Fernleyho a jeho manželky Sarah Maister. Fernley zemřel v roce 1725 a jeho manželka zůstala v Ellerby až do roku 1745, kdy zemřela ve věku 80 let.

Pár mince objevil už v červenci 2019, ale až nyní mohou depot nabídnout k prodeji. Nejvzácnější mincí je zlatá guinea z roku 1720, která byla chybně vyražena. Nenachází se na ní hlava krále, ale dva totožné motivy z rubové strany. Očekává se, že se tato mince prodá alespoň za 4000 liber.

Poklad obsahuje ještě jednu raritu. Guinea z roku 1675 má na sobě pravopisnou chybu. Latinské jméno krále je napsáno nesprávně jako CRAOLVS místo CAROLVS. Hodnota této mince je odhadována na 1500 liber.

„Velmi fascinující a důležitý objev. Je mimořádně vzácné, že se do dražby dostane tolik zlatých anglických mincí. Nález více než 260 zlatých mincí patří vůbec mezi největší tohoto druhu ve Velké Británii. Šlo o zcela náhodný objev. Majitelé překládali podlahu svého domu a našli hrnek o velikosti plechovky od koly,“ uvedl Gregory Edmund, který organizuje dražbu mincí.

Podle něj je zvláštní, že někdo v 18. století takovým způsobem ukryl mince, když už existovaly banky. „Majitelé pokladu ale asi bankám nedůvěřovali, proto se rozhodli, že mince schovají ve svém domě. Jsme rádi, že se tak rozhodli,“ dodal ještě Edmund.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.mirror.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Se lepšíš viky :-), držím palce.

Pěkné čtení ;-)
Jaktože tu ještě není Markymark :-D

Pěkný nález! Diky za článek :-)

Článek pěkný, ale napadá někoho jak udělali tu mincí na prvním obrázku? :-D :-D :-D

Metoda pokus omyl. Nejdřív vyrobili razidlo obráceně, aby zjistili, že to takhle nejde. Klasický průkopníci slepých uliček :-D :-D :-D

Krása 👍

OBI děkuju za objasnění :-D

Viky my děkujeme o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru