27. 12. 1741 Kalendárium

27.12.1741 Pruské vojsko obsadilo Olomouc

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Od prosince 1741 až do dubna 1742 ovládal Olomouc Friedrich II. A právě v té době se daly věci do pohybu. Marie Terezie totiž ztratila Slezsko, Olomouc se tak stala hraničním městem.

Olomouc a pevnost, Olomouc a armáda, to jsou vzájemně neoddělitelné fenomény, které po staletí důležitým způsobem formovaly podobu města. Ještě mnohem dřív, než došlo v 17. století ke vzniku pevnosti jako „instituce“, bylo vykonáno mnoho v oblasti vojenské obrany města. Důležitý, přímo klíčový zvrat pak přichází při osmé okupaci Olomouce Švédy ta třicetileté války. Seveřané totiž provedli nejen rozsáhlé opravy hradeb, ale jejich rozšíření, především znovu na severní straně.

Funkční tehdy zůstaly jen čtyři městské brány: Rohelská, Střední, Blažejská a Hradská. Když potom nezvaní vetřelci v roce 1650 zplundrované a vybydlené město nacházející se v troskách opustili, měla Olomouc namále, když nejvýznamnější císařský generál a vojenský teoretik Raimund Montecuccoli navrhl město zbourat.

„Naštěstí se tak nestalo a o pět let později 15. září 1655, prohlásil císař Ferdinand III. Olomouc pevností, do jejíhož čela byl postaven jako velitel Licatello de Locatelli, jehož úkolem bylo také dohlížet na výstavbu pevnostních objektů. V roce 1658 do hry vstoupil maršál Louis Raduit de Souches, když předložil plán zesílení dosavadního opevnění a navrhl doplnění o pětiúhelníkové bastiony,“ píše Tomáš Kryl v knize Procházky Olomoucí.

Vývoj šel dál, a tak se v předposledním roce 17. století objevuje nový návrh pevnosti podle Vaubanova systému, na který svým fortifikačním projektem v roce 1717 navázal Louis De Rochetz s představou úplné soustavy bastionů (pětiúhelníková část opevnění vystupující mimo samotnou hradbu, na níž se koncentrují střelci a děla) kolem celého města.

Od prosince 1741 až do dubna 1742 ovládal Olomouc Friedrich II. A právě v té době se daly věci do pohybu. Marie Terezie totiž ztratila Slezsko, Olomouc se tak stala hraničním městem a začala se proměňovat do podoby úplné bastionové pevnosti podle plánů inženýra Pierra Phillippa Bechade de Rochepine.

Do roku 1757 vznikla opravdu moderní polygonní bastionová pevnost se sítí redut a předsunutých pevnůstek: nechyběla korunní hradba nebo opevnění kláštera Hradisko. Ani to však neodradilo pruskou armádu, aby se hned v roce 1758 do Olomouce pokusila dostat znovu.

Zdroje: www.pevnostolomouc.cz, Tomáš Kryl, Procházky Olomoucí

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru