27. 3. 2007 Kalendárium

27.3.2007 Táborský poklad čítá 3959 mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Před dvaceti lety objevili stavaři během rekonstrukce domu v Táboře stříbrný poklad. Depot čítal neuvěřitelných 3959 mincí, přičemž největší část tvoří pražské groše. Před čtrnácti lety o něm dokonce vyšla publikace. 

Slavný poklad objevili stavaři přesně 28. listopadu 2001. Pracovali zrovna v domě číslo 308 ve Svatošově ulici v Táboře. Mince byly nasypané ve dvou keramických nádobách. „V zadní místnosti pozdně středověkého domu byla cihlová dlaždicová podlaha. Pod jednou z dlaždic ležela keramická láhev s hrdlem úzkým právě na mince, které ležely v ní. Po zvednutí dlaždicové podlahy, dvacet centimetrů od prvního objevu, jsme díky spolupráci se stavební firmou odhalili druhý mincovní poklad. To se opravdu nevidí každý den," informoval tenkrát Rudolf Krajíc, vedoucí Útvaru archeologické památkové péče Husitského muzea v Táboře.

Odborníci na numismatiku z Jihočeskému muzea následně zjistili, že jde o ražby z konce 15. a začátku 16. století. Ocenili, že se stavaři zachovali čestně a poklad řádně ohlásili. „Depot je vzácný hned z několika důvodů. Zachoval se vcelku, což není zcela běžné. Dále ho nálezce poctivě odevzdali a v rekordně krátké době byl zpracován. Navíc dokážeme říct, komu přesně poklad patřil. To je taky zcela výjimečná situace,“ vysvětlil Jiří Chvojka, numismatik Jihočeského muzea.

Vůbec nejmladší mince z depotu pochází z roku 1524, poté dům vyhořel. Naprostou většinu pokladu tvoří pražské groše, a to 98 procent. Jde o ražby z období vlád Karla IV., Václava IV. a Jiřího z Poděbrad. Hlavně pak Vladislava II. a Ludvíka Jagellonského. Z 3959 mincí, je jich 3500 kusů. Numismatici objevili i nějaká dobová falza. 

Mají i přesné informace o historii domu, kde se poklad nacházel. „Patřil táborskému konšelu Mikuláši Vlaskému ze Sionu, který byl v městské radě odpovědný za kontrolu trhů. Když si představíme, že necelých padesát kop pražských grošů odpovídalo na přelomu 15. a 16. století hodnotě jednoho ne příliš honosného domu, je zřejmé, že člen městské rady a majitel tohoto domu nebyl žádný chudák,“ prozradil Chvojka.

V roce 2006 vystavilo táborský poklad Jihočeské muzeum jako součást expozice Výlet do středověku. Během tři a půlměsíce se na výjimečnou sbírku mincí přišlo podívat přes osm tisíc lidí. Téměř čtyři tisíce stříbrných mincí umístili v muzeu pod sklo. Některé měly průměr přes dva centimetry. Dohromady vážily sedm a půl kilogramu. 

Zdroje: Písecký deník, Táborský deník, Táborské listy, https://cesky.radio.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný.....a pana Chvojku st. Znám určoval mi nějaké mince.....bezva človíček ;-)

Tohle tak najit :-D :-D muze mi nekdo vysvetlit to datum 27.3.2007 kdyz to tedy nasli 28.11.2001 ? :-D :-D 8-)

Před čtrnácti lety o něm vyšla publikace, tak jsem to směřovala k tomu :-)

Aha :-D :-D

Parádní poklad!
Zajímavé jak píší, že některé mince měly přes dva centimetry...PG má víc, ne? :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru