27. 4. 2017 Kalendárium

27.4.2017 Les vyměnil za zříceninu hradu

Kategorie: Kalendárium

Dlouholetý sen si splnil Miroslav Šuhaj ze Žďáru nad Sázavou. Už jako malý chlapec snil o tom, že bude mít hrad. Před pěti lety se mu to povedlo. Les vyměnil za zříceninu Chřenovického hradu poblíž Ledče nad Sázavou. 

Hrady se Šuhajovi zalíbily, když měl osm let a vyrazil s tátou na výlet na zříceninu Zubštejna u Bystřice nad Pernštejnem. Vzpomíná, jak byl hrad neudržovaný a hodně zarostlý, ale na druhou stranu krásný. Přestože měl teprve osm let, uvědomil si, že v takovém stavu památka zůstat nemůže. A proto se začal o hrady zajímat. Začal se pídit po obrázcích, knížkách a dalších informacích. Jezdil po hradech a zříceninách.

Po revoluci viděl v časopise článek s titulkem Koupili jsme hrad, a tak si za touto myšlenkou začal jít ještě intenzivněji. Cesta byla dlouhá a strastiplná, nakonec si ale Šuhaj sen splnil, protože se nevzdal.

„Je pravda, že začátky byly docela úsměvné. Když jsem třeba vyjel někde dál od Žďáru, tak jsem klidně zašel do tamní realitní kanceláře a poptal se, zda se tam někde nějaký hrad neprodává. Dívali se na mě tehdy pochopitelně jako na blázna. Obeslal jsem tedy několik majitelů hradů, kteří tyto objekty získali v restituci. Ale bez odpovědi. K informacím jsem se tedy musel dopracovávat stylem pokus – omyl. Postupně se ale už začaly objevovat i první hrady k prodeji,“ zavzpomínal Šuhaj. 

Viděla například inzerát na prodej zámku Templštejna. Ten ale za 1,2 milionu koupil David Hamza. Psali jsme o tom zde: Koupil hrad

Po dlouhé komunikaci s Lesy ČR se mu podařilo výměnou za les získat zříceninu Chřenovického hradu. Nejprve tedy koupil kus lesa poblíž památky, aby ji mohl směnit. Nastudoval si totiž potřebné zákony a zjistil, že takový postup je možný.

Šuhaj si místo opravdu zamiloval. Vždyť aby ne, zřícenina stojí na menší skále nad malebným údolím řeky Sázavy, kudy vede také trať Posázavského Pacifiku. Zbyla z ní dvacet metrů vysoká věž a zbytky tří obvodových zdí. V minulosti se tady dokonce našla nádoba s pražskými groši. Pod věží měli na začátku dvacátého století místní skauti taneční parket a dodnes místo láká k opékání špekáčků nad ohněm. 

Postupně se nový majitel snaží hrad rekonstruovat. Na začátku uzavřel věž masivní mříží, aby měl zázemí pro nářadí a materiál. Před věží s kamarády zhotovil dřevěné schodky a ve věži kovový žebřík a provizorní mezipatra z lešenářských trubek. Tím byl ale teprve na začátku….

Zdroje: www.idnes.cz, www.rozhlas.cz, www.propamatky.info

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Těmhle lidem fandím 👍

Sny se mají plnit… A je důležité si dělat radost 👍

Ještě že jsou na světě větší blázni než jsme my.
;-) ;-) :-D 8-)
Obdivuji a fandím.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru