27. 5. 1942 Kalendárium

27.5. 1942 Atentát na Reinharda Heydricha

Kategorie: Kalendárium

jozef gabčík a jan kubiš

Reinhard Heydrich byl fanatický nacista a třetí nejvýznamnější muž Hitlerova Německa. Na svém Mercedesu měl dokonce registrační značku SS-3. Plánoval likvidaci českého národa, místo toho byl sám zlikvidován 27. května 1942 dvojicí atentátníků.

Po obsazení Česka německou armádou poslal Hitler Heydricha jako zastupujícího říšského protektora pro nově vyhlášený Protektorát Čechy a Morava. Z Heydricha se stal prakticky neomezený vládce, kterému podléhala i česká vláda a který na český národ nebral žádné ohledy.

Už týden po svém příjezdu do Prahy prohlásil: „Čech už v tomhle prostoru nemá koneckonců co pohledávat.“ Nacisté totiž chtěli české občany vystěhovat daleko na východ Evropy nebo takzvaně poněmčit. Čeština jako jazyk měla zaniknout. A kdo by se na Němce změnit nechtěl, ten byl vystěhován nebo zlikvidován.

Tento osud ale potkal samotného Heydricha, na kterého zaútočili českoslovenští parašutisté vycvičení v Anglii. Na nebezpečnou misi je poslali čeští politici úřadující v Londýně. Vojáci seskočili s padáky z letadel nad okupovanou zemí a naplánovali atentát. „Dva z nich, Jan Kubiš a Jozef Gabčík, si na tyrana počíhali 27. května 1942, když se vezl ve svém mercedesu v pražských Holešovičkách,“ píše Petr Švec v knize České století.

V ostré zatáčce, které se dodnes říká Heydrichova, chtěl Gabčík na nacistu vystřelit ze samopalu, ale zbraň selhala. Heydricha zranil až granát, který po autu hodil Kubiš. Z oken nedaleké tramvaje se sypalo sklo a cestující začali křičet. Heydrich a jeho řidič vyskočili z auta a rozběhli se za atentátníky. Jeden ujížděl na kole. Heydrichův řidič ho měl na mušce, ale omylem stiskl místo spouště pojistku. Heydrich, kterého zranila střepina, za ním klopýtal s křikem: „Zastřel toho hajzla!“

Druhý atentátník vběhl do řeznictví a tam prosil o pomoc. Ale řezník, zapálený nacista, jehož bratr byl u gestapa, přivolal Heydrichova řidiče. Ten se vřítil dovnitř a s útočníkem se srazil. Muž ho stihl postřelit do nohy a pak se ztratil ve spleti postranních ulic. Atentátníci našli úkryt v kostele Karla Boromejského. Místní kněz je poslal do krypty, kde se proklínali na zpackanou práci, která bude stát řadu životů.

Heydrich zemřel na infekci, která se mu dostala do ran. Hitler zuřil a 4. června prohlásil: „Heroická gesta jako ježdění v otevřeném neobrněném autě a procházení se po ulici bez ochranky jsou projevem naprosté stupidity. Chování, kdy se člověk tak nenahraditelní jako Heydrich vystaví zbytečnému nebezpečí, mohu označit pouze za stupidní a idiotské.“

A pomsta na sebe nenechala dlouho čekat. Nacisté vypálili a zcela srovnali se zemí obce Lidice a Ležáky. Pět dnů od smrti Heydrich vyjel z Prahy do koncentračního tábora vlak s tisícem českých Židů. Další dva tisíce byly deportovány z terezínského koncentračního tábora. „Všichni zemřeli, až na jednoho muže, kterému se podařilo z vlaku vyskočit a zachránit se,“ podotýká Anne-Marie O'Connorová v knize Dáma ve zlatém.

Nacisté zároveň rozběhly kruté výslechy podezřelých osob ze spolupráce s atentátníky. Někdo z nich prozradil, že se možná útočníci skrývají v kostele Karla Boromejského, což byla pravda. Jednotky SS přivítal z podzemí štěkot samopalu. Dva muži byli zraněni a z krypty se ozvaly výkřiky: „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme!“

Němci nechali přivézt požární hadice, aby kryptu zatopili. „Zároveň do ní vhodili kanystry se slzným plynem a cestu dovnitř si prorazili granáty. Z nitra podzemí se ozvaly poslední výstřely. Parašutisté nedovolili, aby je dostali živé,“ uvádí ještě O'Connorová.

Zdroje: Anne-Marie O'Connorová: Dáma ve zlatém, Petr Švec: České století, www.nakedtourguideprague.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Toto téma jsem dlouho studoval a bohužel nemohu říct že článek je dobrý, místy působí dokonce jako špatný překlad, a věty jako "Někdo z nich prozradil" jsou neuvěřitelně zlehčujicí pokud si uvědomíme kdo a po čem prozradil..........
Alespoň za tu připomínku palec

Tento čin je dosti diskutabilní a mnoho lidí ho odsoudila jako zbytečný jelikož díky tomu se zde rozpoutal teror biblických rozměrů a zbytečně bylo zabito mnoho českých lidí a vypáleno mnoho vesnic a to jen díky tomu, že si exilová vláda v Londýně mohla udělat "čárku" k dobru :-( :-( :-( mě osobně se tento "počin" také dost příčí :-( :-( ale je to věc názoru 8-)

dnes čt2

Mě fascinuje, jak 2 elitní ozbrojeni výsadkáři, kteří mají moment překvapení atd. utíkají před neozbrojeným Heydrichem, kterého pouze zranili a bylo zjevně značně nejisté, že zemře.

A ještě těm našim klukům dají samopal STEN, o kterém už v době atentátu bylo známo, že je značně nespolehlivý.

Karamelka oba dva z vozu byli ozbrojeni pistolí, Heidrich Tasil ale z nějakého důvodu nevystrelil( šok, ohromení ???)..... Klein se pokusil ale zbraň mu nestrilela na místě se našel náboj do jeho PPK, teorie je ze mu ze zbraně vypadl zásobník, vyletl z něj náboj a on ho tam pak správně nedorazil..........

Veškeré věci které výsadkáři nechali na místě měli ukazovat na to , že se jedná o práci Angliických sil a mělo to zabránit trestání obyvatel . Druhá věc je ta , že Heydrichova zatáčka již neexistuje , Místo atentátu se od 27. května 1942 výrazně změnilo. Ostrá zatáčka z někdejší Kirchmayerovy třídy (dnešní Zenklovy ulice) do ulice V Holešovičkách v souvislosti s výstavbou mimoúrovňové křižovatky Vychovatelna na zlomku 70. a 80. let minulého století prakticky zmizela. Řidiči teď v tomto směru projíždějí přes nový nájezd. Zenklova ulice byla spolu s tramvajovou tratí přeložena více k severu a částečně zahloubena.

Nejůžasnější je délka obrany kostela a hlavně jakýma zbraněmi

Heydrichiada nabyla takovýchto rozměrů hlavně díky udavačské povaze českého národa. Ať si kdo chce co chce říká , prostě se udávalo na potkání.

To Jelda: ikonická je inzerce gestapa v denním tisku, že je potřeba hlásit jenom důležité věci, neb jsou dost zahlcení. Na druhou stranu v podstatě nikdo nemluví o tom, kolik životů zachránili četníci, tím, že řadu udání hodili do koše. Nedávno jsem takový dopis (udání skryté židovky) četl. Končil tím, že udávající osoba kopii odesílá i na gestapo. Ta paní po válce měla udělat karieru v KSČ.... židovka byla v roce 43 už mrtvá.

Nechci a ani nemá smysl hodnotit národ. Máme lidi, kteří prokázali neskutečnou odvahu, dokumenty z výslechů, kde se vyšetřující němci pozastavují nad tím, že je mimo chápání co ty lidi vydrží. A pak zcela amorální všeho schopné kreatury.

No samozřejmě ne každý udával, ale i sami Němci byly zaskočeni mírou udání. A určitě se našlo dost odvážných lidí, kteří pomáhali jak se jen dalo, viz četníci a podobně. A samozřejmě tu byly lidé jako ta super soudruzka, co udavala už za války a myslím si že jí to zůstalo až do smrti.

To nejlepší je plakát KSČ z roku 1940. Kde se doslovně píše o tom, jak Soudruh Stalin a p.Hitler udělají pořádek v Evropě a zatočí s kapitalisty ve Francii a Anglii. A kde se také píše "nebojte se vojáků v německých uniformách, jsou to soudruzi jako jste vy"... Tolik asi k proklamovanímu komunistickému antifašismu. Když pak ty kreátury sleduji v TV, jak každého kdo jim řekne, že jsou jenom parta zločinců, označují za fašisty, tak se opravdu nejde ani smát. :,-(

Elmary, ahoj, nemáš pls nějaké odkazy na ty noviny či plakáty? Dost mne to zajímá, díky ;-)

JohnDeeere: sorry, já tyhle věci zbírám a tak o nějaké elektronické verze moc nestojím :). Ale ten plakát patří k prohlášení vedení strany a jejich Xtému sjezdu. Asi to půjde najít :)

viky,clanok o nicom,poplatny autorke...na buduce cerpaj radsej s domacich pramenov/autorov/... :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru