27. 5. 2020 Kalendárium

27. 5. 2020 Poklad v krabici od doutníků

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Nenápadná plechová krabička na doutníky ukrývala skutečný poklad. Nacházela se na univerzitě ve skotském Aberdeenu. Jedna ze zdejších pracovnic uvnitř krabičky objevila dřevo z Chufuovy pyramidy v Egyptě. Podle odborníků má tento artefakt nevyčíslitelnou hodnotu. 

Chufuova (někdy taky Cheopsova) pyramida je nejstarší a největší ze sedmi divů starověkého světa a také jediná, která se dochovala do dnešní doby. Podle historika Hérodota, který kolem roku 450 před našim letopočtem Egypt navštívil a zaznamenal tamější pověsti, stavělo pyramidu sto tisíc mužů a trvalo jim to 20 let. 

„Pokud budeme počítat s pětatřicetihodinovým pracovním týdnem, dává to dohromady neuvěřitelných 3,64 miliardy pracovních hodin. Minimální federální mzda ve Spojených státech činí podle amerického ministerstva práce 7,25 dolarů na hodinu. Při takovém platu by jenom práce na stavbě Velké pyramidy stála 26 miliard dolarů. A to nepočítáme materiál – hledání lomů, lámání, doprava, tvarování, zvedání a pokládání více než dvou milionů vápencových bloků by bylo astronomicky nákladné,“ píše Joel Levy v knize Boeing v pavoučí sítí. 

Doslova poklad z této egyptské pyramidy byl objeven před dvěma lety ve Skotsku. Nacházel se na univerzitě v Aberdeenu v nenápadné plechové krabičce na doutníky. Uvnitř byl ukrytý kus dřeva z Chufuovy pyramidy. Podle odborníků tento zhruba pět tisíc let starý fragment použili stavitelé během výstavby. 

Poklad objevila jedna z pracovnic muzea, když procházela tamější asijskou kolekci. Všimla si krabičky, která ve zdejší expozici neměla co dělat. Měla totiž jiné sériové číslo. Žena tak objevila jeden ze tří artefaktů ze zmiňované egyptské pyramidy. Kromě dřeva mezi ně patří malá olověná koule a kovový hák. Předměty jsou uložené v Britském muzeu.

V roce 1872 artefakty z pyramidy vynesl inženýr Waynmann Dixon ze Skotska. Kousek dřeva dostala univerzita v Aberdeenu v roce 1946. 

„Podívala jsem se na čísla v egyptských záznamech. Hned mně bylo jasné, že plechová krabička se dřevem do asijské kolekce nepatří. Je to zvláštní, roky se kolem krabičky chodilo a nikdo na to nepřišel,“ uvedla nálezkyně.

Zdroje: www.theguardian.com, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Opět nevyčíslitelná hodnota...takové zaklínadlo muzejníku,a archáčů...tak předpokládám,že to je úplně MOC. Může mi Teda někdo vysvětlit proč je to tak nevyčíslitelné? Sberatelskou hodnotu to jiste má ,a trh by ji určitě vycislil...ale proč to takhle nazývají ofic.mista?posunulo to někam výzkum pyramid,nebo něco podobného?

Marky...v této energetický náročné době je drahé i to topení dřevem...by to asi bylo drahé topení....

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru