28. 4. 2000 Kalendárium

28.4.2000 Hallatonský poklad – 5000 mincí i krásná vojenská přilba

Kategorie: Kalendárium

V roce 2000 se obec Hallaton v hrabství Leicestershire zapsala výrazně do dějin Velké Británie. Hledač s detektorem kovu Ken Wallace tam objevili největší depot z britské doby železné. Poklad obsahoval 5000 mincí i pozlacenou vojenskou přilbu. 
 
Wallace na hledačskou procházku vyrazil společně s kamarády. Nejprve to vypadalo, že objevil jen pár keramických střepů. Detektor kovu ale dál signalizoval, že pod zemí se nachází ještě něco mnohem vzácnějšího. Na místo hledač přivolal archeology, kteří dohledal neuvěřitelných pět tisíc mincí. 

To ale není zdaleka všechno. Archeologové vykopali také pozlacenou stříbrnou vojenskou jezdeckou přilbu a stříbrný pohár zřejmě z období někdy kolem roku 50 našeho letopočtu. Poblíž pokladu se nacházelo i přes tři sta prasečích koster. S největší pravděpodobností šlo o oběť bohům. 

Opravdu velkou pozornost depot vzbudil ve chvíli, kdy odborníci v hromadě mincí našli stříbrný denár s bohyní Rómy na jedné straně, na druhé Castora a Poluxe na koních. Mince pochází z roku 211 před našim letopočtem a dodnes se nepodařilo zcela objasnit, jak se peníz dostal zrovna do Hallatonu. 

Vesnice vlastně celé hrabství se nachází poměrně daleko od pobřeží, od kterého se Římané dostali do velké Británie. Podle nálezu však měla asi dotyčná oblast s Římany poměrně bohaté obchodní styky.

Hallatonský poklad je uložený v muzeu v Harborough. Mez nejzajímavější nálezy kromě zmiňované mince patří bezpochyby také zmiňovaná přilba, která prošla konzervačním procesem. Trval devět let a v roce 2012 byla přilba vystavena ve stejném muzeu jako další části depotu. Později bylo oznámeno, že v muzeu bude vystavena i kostra psa, která byla nalezena s pokladem. Zvíře bylo podle odborníků patrně obětováno pro ochranu pokladu. 

O Hallatonu se psalo také před desíti lety, kdy byl ve stejné oblasti nalezen starý stříbrný prsten. Je výjimečný tím, že má na sobě vyryto „TOT“. Jde patrně o odkaz na římského boha Marta, který byl bohem války a zemědělství. Po Jovovi byl druhým nejvýznamnějším a nejuctívanějším bohem. 

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.harboroughmuseum.org.uk, www.wikipedia.org, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera!!!!!!! :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru