5. 5. 2021 Kalendárium

28. 4. 2015 Hanácký Stonehenge

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Na zajímavé místo narazili archeologové v roce 2015 u Brodku na Prostějovsku, kde se připravovala stavba kruhového objezdu a nového sjezdu a nájezdu z rychlostní silnice R46. Objevili kultovní místo, kterému se okamžitě začalo říkat hanácký Stonehenge.

Archeologové našli objekt starý tisíce let. Pravděpodobně sloužil jako svatyně, shromaždiště nebo dokonce kalendárium. Už tenkrát odborníci konstatovali, že jde o nevšední objev evropského významu. Stavba se skládala z několik jam, které se vymykaly standardu. 

„A to, protože byly vyhloubeny s důrazem na geometrické uspořádání. Navíc byly přesně astronomicky orientovány, kdy tvořily linie směřující striktně od východu k západu,“ vysvětlil Petr Fojtík z prostějovské pobočky Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Po podrobnějším prozkoumání se archeologové přiklonili k variantě, že u Brodku našli kalendárium. Místo mohli dobře zanalyzovat i díky leteckým snímkům. Je na nich patrná pravoúhlá struktura kruhových jam, rozprostřená na rozloze o velikosti asi osmdesát metrů čtverečních. 

Podle Fojtíka takové jámy sloužily k ukotvení mohutných dřevěných kůlů. „Na straně západní to ukončuje čtveřice obdélných jam. Vzhledem k počtu těch jam, které odpovídají měsíčním cyklům a cyklům zatmění měsíce, se kloním k tomu, že zde máme co do činění s nějakým pravěkým kalendáriem,“ konstatoval archeolog.

Archeologové na místě nalezli i různé předměty jako kousky látek, destičky s otvory či stříbrné a zlaté ozdoby. Některé věci byly z kamene. „Nositelé kultury zvoncovitých pohárů byli lukostřelci. Narazili jsme i na nátepní destičku, která sloužila k ochraně zápěstí při lukostřelbě," řekl ještě Fojtík.

V jámě se nacházel také propracovaný keramický džbán, jeho stáří archeologové odhadli na 4500 let. Právě díky nálezu úlomků keramiky archeologové zjistili, že objekt náleží ke kultuře zvoncovitých pohárů. „V rámci celé střední a západní Evropy se jedná u kultury zvoncovitých pohárů o opravdu něco nového a dosud neznámého,“ řekl tenkrát Fojtík. 

V jámě také ležely korálky z jantaru, kovové ozdoby, zvířecí kosti i kostěné předmět. Lidé v pravěku se podle Fojtíka snažili obklopovat pěknými věcmi. Naopak v jámě zcela chyběly lidské pozůstatky.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.denik.cz, www.npu.cz
Foto: Ústav archeologické památkové péče v Brně

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé. Díky.

Pavel Fojtík, nikoliv Petr, to jen pro pořádek.

Deset na osm metrů (80metrů čtverečních) bych asi jako Stonehenge neviděl... Ale holt je třeba se radovat i z maličkostí :-) Každopádně je to velmi zajímavý nález, keramika je nádherná ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru