28. 9. 2006 Kalendárium

28. 9. 2006 Speleologové objevili přes 800 mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Poklad ze třináctého století získal před patnácti lety Středočeský kraj. Přes 800 stříbrných mincí objevili dva amatérští speleologové během hledání nových jeskyní. Depot se nacházel v keramické nádobě, která byla ukrytá pod kameny. 

Mince objevili Miroslav Martínek a Miroslav Hahn. „V první chvíli jsem rozeznal jen nějaká vykukující kolečka a teprve když jsem pořádně zaostřil, uviděl jsem na nich nějakého panďuláka. Řekl jsem Mirkovi, že to vypadá na stříbro. Váza byla rozbitá a střepy ležely kolem mincí,“ popsal Hahn první okamžiky po nálezu mimořádného pokladu.

O objevu hned informovali Ústav archeologické památkové péče. Brali to jako samozřejmost a stejně by se podle nálezců měli zachovat všichni, kteří narazí na takový poklad. „Když nález nevyjmou archeologové, je znehodnocený,“ zdůraznil Hahn. 

Poklad ponechali na místě a nahlásili. „Už od druhého dne jsme ve skupině archeologů i nálezců měli možnost místo ohledat a poklad vyzvednout. Je to jediný nález, který obsahuje dvě složky, tenké křehké brakteáty a feniky, a je to jediný nález z té doby, který se nám poklad za několik desítek let podařilo zachránit vcelku,“ konstatoval archeolog Jiří Militký

Mince patřily pravděpodobně bohatému kupci z Německa, který si je uschoval a už se pro poklad nevrátil. Možná ho přepadli a zabili lupiči, před kterými si stříbrňáky ukryl. Depot osahoval míšeňské mince a řezenské feniky. Součástí depotu byly jinak mince známé i neznámé ražby z poloviny třináctého století. 

Podle odborného posudku měl poklad hodnotu 2 290 500 korun. Nálezci tak dostali od kraje odměnu přes dvě stě tisíc korun.  „Nález jsme objevili s kolegou Miroslavem Martínkem. Často nacházíme archeologii z různých období, ať už z pravěku, či středověku. Mince jsme nalezli poprvé,“ přiznal Hahn.

Hahn už v osmdesátých letech objevil během hledání jeskyní na kopci Bacín na Berounsku svatyni, v níž byly zbytky kostí a keramiky. 

Z hlediska místních dějin dnešního Berounska představuje tetínský nález výjimečný pramen pro poznání doby, v níž došlo k rozsáhlé transformaci zdejšího regionu i celé země. Během první poloviny třináctého století se proměnilo postavení starého přemyslovského centra Tetín založením královského hradu. Do stejné doby podle všeho sahají i počátky města Berouna.

Zdroje: www.mince-bankovky.cz, Právo, www.denik.cz, www.ahaonline.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nález se našel na místě zvaném Zlatý kůň, traduje se že v místech kde ho Míra Hána s kamarádem našel, byla též i penězokazecká dílna. Podporuje to i teorie nalezených několika slitků stříbra které byli součástí peněžního depotu...Tenkrát jsem byl s kamarádem i na premiéře výstavy, než byl poklad vystaven pro veřejnost v Berounském muzeu, a pan Militký měl kromě zpracované publikace i velmi skvělou komentovanou prohlídku.. ;-)

Odhad a nalezne výsměch jsem z Berouna tak vim kde to bylo,nasrat státu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru