29. 1. 2008 Kalendárium

29.1.2008 Sundvedský stříbrný poklad

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Depot stříbrných mincí objevili archeologové před třinácti lety poblíž Stockholmu. Pochází z různých míst světa a časových období. Teorií, kdo poklad 482 mincí ukryl, mají odborníci několik.

Hromadný depot mincí objevili švédští archeologové na začátku roku 2008. Obsahuje 482 stříbrných vikingských mincí. Odborníci poklad vykopali v obci Sundveda poblíž Stockholmu. Jedná se o největší depot stříbrných mincí nalezený v regionu Mälaren od roku 1827.

Poklad archeologové našli, když zkoumali hrob. Kromě mincí objevili odborníci ze Švédské rady pro národní dědictví také kosti. Podle výsledků analýzy patřily člověku, který žil v polovině 7. století. To je prý o 200 let dříve, než byl do hrobu uložen poklad. Archeologové objevili také kousky uhlí, které naopak pochází z období kolem roku 100 našeho letopočtu.

Podle archeologů mělo dotyčné místo hned několik využití. První tam zřejmě stála nějaká stavba, pak posloužilo jako hrob, a nakonec jako skrýš na poklad během vikingské éry. Do výzkumu se archeologové pustili, protože na dotyčném místě se připravovala výstavba nové rezidenční čtvrti.

Existuje hned několik teorií, proč byl poklad pohřben zrovna na tomto místě. Mohlo jít o žold, který patřil některému z místních vojáků nebo šlo o peníze z obchodu. Ze 482 mincí bylo 109 ve výborném stavu. Na rozdíl od zbytku byly totiž celé. Podle toho, jak jich majitel do hrobu uložil, archeologové soudí, že depot předtím dal ještě do tašky. Látka se ale již úplně rozpadla.

Mince pochází ze severní Indie, Ruska, dnešního území Íránu, Arabského poloostrova i severní Afriky. Vůbec nejstarší mince jsou z předislámské doby. Některé byly vyrobeny v Bagdádu a Damašku.

Poklad váží přibližně 660 gramů. Některé mince totiž skutečně nejsou celé, ale našly se jen fragmenty. Soudě podle stáří mincí jich jejich majitel neuložil na dotyčné místo dříve než v devátém století našeho letopočtu.

Jde o jeden z největších poklad, který se kdy podařil najít na území Švédska. V letech 2008 až 2009 si mohla poklad prohlédnout veřejnost. Vystavovalo ho muzeum sídlící v osmitisícové obci Signuta, která se nachází poblíž hlavního švédského města.

Zdroje: https://preferredcoinexchange.com/, www.wikipedia.org, www.thelocal.se

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hledala jsem a nenašla :-( Je to už stará zpráva, už někdy nejde dohledat nějakou fajn fotku :-(

Pěkný článek, děkuji. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru