29. 10. 2010 Kalendárium

29.10.2010 Nález masového hrobu u Dobronína

Kategorie: Druhá světová válka , Válečné zločiny , Kalendárium

Nejméně třináct lidí bylo pohřbeno v masovém hrobě v Dobroníně na Jihlavsku. O této zprávě informovala média před jedenácti lety. Podle svědectví měli být v hrobě pochováni němečtí obyvatelé určení k odsunu.

Už několik hodin po nálezu na místě zdejší obyvatelé vztyčili dřevěný kříž jako symbol utrpení. Němce údajně ubili v květnu 1945 tamní čeští obyvatelé. Násilné události z té doby popisují notářsky ověřené výpovědi odsunutých obyvatel německé národnosti. Došlo k tomu krátce po osvobození Dobronína v obci Německý Šicendorf, dnes čtvrti Dobronína.

„Můj osobní názor, jako člověka, který postavil vedle masového hrobu kříž, je takový, že místu uctění památky těchto lidí by příslušelo místo, kde byli zavražděni. A to místo bude ukazovat hrůzu toho, co se tam tenkrát stalo,“ uvedl tenkrát obyvatel Dobronína Milan Litavský.

První zprávy o objevu masového hrobu se objevily v červenci 2009. Nešťastné události popisuje například německá spisovatelka Herma Kennel ve své knize s názvem Bergersdorf, která se věnuje soužití Němců s Čechy. Vypráví, jak asi tucet Němců bylo zadrženo v budově, kterou střežili pracovníci sklárny.

Spolu s dalšími Němci zadrženými na statku Merunka jich hnali k jednomu poli ve směru na Nové Dvory. „Tam si museli při silném dešti vykopat své hroby. Opilí povykující muži pak bili své oběti krumpáči a rozsekávali rýči. Kdo po těchto mukách ještě žil, byl zastřelen,“ popisuje Kennel.

První oběti archeologové vykopali v srpnu 2010. Práci jim ale komplikoval déšť, a tak museli hrob zase na příklad policejního vyšetřovatele zakrýt. Voda by totiž nález nevratně poškodila, což archeologové ani policie nemohla připustit.

Ostatky se nacházely jen necelý metr pod povrchem. Kromě kostí archeologové narazili také na zbytky koženého oděvu. Dále pak na boty nebo hřeben. Policisté případ vyšetřovali jako vraždu. Policie v rámci vyšetřování vyslechla desítky lidí.

„K této práci je třeba přistupovat s maximální pietou. Druhá věc je zdrženlivost vůči různým závěrům, protože jde o policejní vyšetřování,“ vysvětloval tenkrát archeolog Petr Hrubý

Test DNA následně prokázal, že těla skutečně patřila Němcům. „Z Německa šlo do Česka jedenáct vzorků DNA, z čehož tři nebyly k použití, protože byl v Německu odběr proveden špatně. Tři zkoušky tedy musely být opakovány,“ popsal tenkrát průběh testování zástupce pozůstalých Johann Niebler.

Zdroje: www.irozhlas.cz, www.denik.cz, www.idnes.cz, www.e15.cz, www.cesktelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru