29. 8. 1944 Kalendárium

29.8. 1944 Začalo Slovenské národní povstání

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Slovenské národní povstání vypuklo 29. srpna 1944, jeho centrem se stala Banská Bystrica. Cílem bylo osvobodit Slovensko ve spolupráci s postupující Rudou armádou a obnovit existenci Československa.

Povstání připravila Slovenská národní rada spolu s vojenským ústředím. Povstání bylo reakcí postupné obsazování Slovenska německou armádou.

„Přípravy se původně rozvíjely po dvou na sobě nezávislých liniích, probíhaly pomalu a utajeně. Československá vláda v Londýně navázala kontakt jednak s čechoslovakistickými kruhy i přímo s důstojníky slovenské armády. Povstání však začalo dříve, než byly dokončené všechny potřebné přípravy. Stále nebyla dořešená jeho koordinace s činností Rudé armády a s akcemi partyzánů, jednajících podle vlastních instrukcí,“ píší Jaroslav Pánek a Oldřich Tůma v knize Dějiny českých zemí.

Banská Bystrica povstala spontánně 30. 8. 1944, povstání však propuklo předčasně a právě bez dokončení příprav. Povstání zůstalo omezeno na oblast středního Slovenska s centrem v Banské Bystrici. Veliteli povstání bylo Ján Golian a Rudolf Viest. Na povstaleckém území převzala moc SNP, která vyhlásila svržení ľudácké vlády a obnovu Československa.

Ovšem pomalý postup Rudé armády a posily pro německé vojsko měly za následek zmenšování území, které ovládli povstalí partyzáni. „Na přelomu září a října 1944 se vojenská situace povstalců stávala kritickou. Neměli dostatek těžkých zbraní a německá vojska využila své převahy. Ve dnes 18. až 20. října zahájily německé jednotky na Slovensku generální ofenzívu,“ píší ještě Tůma s Pánkem.

Na pomoc Slovenskému národnímu povstání podnikla sovětská vojska od 8. září 1944 karpatsko-dukelskou operaci, která však narazila na připravenou německou obranu a přinesla útočícím sovětským jednotkám i 1. československému armádnímu sboru těžké ztráty. Tento sbor vznikla od jara 1944 na Volyni, kam dospěla 1. československá samostatná brigáda a rozšířila se o četné příslušníky tamní české kolonie a o slovenské vojáky, které v předchozím období přešli do řad Rudé armády.

Ale ani snaha Rudé armády nepomohla. Dne 27. října 1944 byla dobyta Bánská Bystrica, oba velitelé povstání padli. SNP je nutné považovat za významnou protiněmeckou akci, protože na sebe po dobu několika měsíců vázalo značné množství německých ozbrojených sil.

Zdroje: Petr Kovář, Všeobecný přehled témat, Jaroslav Pánek a Oldřich Tůma, Dějiny českých zemíwww.historum.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky dovolím si podotknout, že zmínění pánové Ján Golian a Rudolf Viest nepadli. Slovo padnout se používá pokud chceš vyjádřit, že zemřeli v boji. Byli zajati a zemřeli v koncentračním táboře Flossenburg v roce 1945, Rudolf Viest možná už na přelomu roku 1944/45.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru