3.1.2014 Našel válečnou medaili, daroval ji příbuzným

Kategorie: Kalendárium

Velkou radost udělal příbuzným jednoho z vojáků bojujících během první světové války Paul Nunn. Detektorem kovu totiž společně s manželkou Kirs našel ztracenou medaili, kterou byl veterán vyznamenaný.

Dvojici se podařilo medaili najít během obvyklé hledačské procházky. Válečná hvězda za službu během první světové války byla udělena vojínovi Thomasi Williamovi Copemanovi. Byla pohřbená asi třináct centimetrů pod zemí poblíž Norwich ve východní Anglii. Manželé hned spustili pátrací akci po pozůstalých vojáka, dali inzerát do novin.

Medaili nakonec předali do ruku jeho tří vnoučat: Anny Daynesové, Davida Fordera a Mary Brooksové. „Noviny jsem viděl, ale inzerát jsem nezaregistroval. Nakonec mně přišel od manželů dopis, že našli medaili po dědečkovi. Než jsem se stihl ozvat, moje sestra už domluvila schůzku,“ přiznal David Forder.

Když se narodil, jeho dědeček byl již mrtvý. Zemřel v roce 1924. „Nikdy jsem neviděl ani jeho fotku. Nepamatuji si ani, jak o něm moje matka mluvila. Teď si díky medaili dokážu o dědečkovi udělat obrázek,“ uvedl ještě dojatý Forder.

Psali jsme zde: Válečná medaile

Medaili našel na zahradě

O podobném příběhu informovala britská média před pár dny. Mark Williams našel pomocí detektoru kovu na své zahradě medaili za nasazení v první světové válce. Objevil ji během prohledávání své zahrady ve Waterlooville. Požádal o pomoc genealožku Claire Ash, zda by se nepokusila zjistit, jak se mohla medaile ocitnout na zahrádce.

„Překvapilo mě, když jsem poprvé uviděl medaili. Hned jsem ale věděl, o co jde. Na zadní straně se nachází G Waters. Byl jsem si jistý, že díky tomu zjistím, komu medaile patřila. S pomocí Claire jsem vybádal, že medaile byla Williama George, který se narodil v roce 1879 v Portsea a zemřel ve dvaaosmdesáti letech v Southsea,“ řekl šťastný nálezce.

William vstoupil do námořnictva v roce 1899 a od začátku první světové války sloužil na palubě HMS Birmingham, Carlisle a Iron Duke. Byl vyslán do Severního moře, kde viděl aktivní službu během nechvalně známé bitvy u Jutska, kde zahynulo více než šest tisíc spojeneckých vojáků a během něhož jeho loď „poprvé potopila německou ponorku“.

Hledači se podařilo najít vnuka vojáka. Williams mu medaili předal. Brian Bowley Nicolson si medaili vystavil a je na svého dědečka patřičně hrdý…

Zdroje: www.edp24.co.uk, www.portsmouth.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru