30. 12. 2012 Kalendárium

30.12.2012 Starověké zlaté mince

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

K výborného objevu se zaradovali archeologové na konci prosince 2012. V irácké provincii Wasit vykopali 66 zlatých mincí, které jsou nejméně 1400 let staré.

Informovali o tom takřka hned, co depot objevili. Archeologové hned od začátku usilovali o to, aby byly mince v budoucnu vystaveny v bagdádském Národním muzeu.

Mince pochází z období takzvané Sásánovské říše, jehož centrum se rozkládalo právě na území Iráku a Íránu na rozloze asi 6600 kilometrů čtverečních. Existovala od třetího do sedmého století našeho letopočtu. Archeologové mince poslali do laboratoří, kde proběhla jejich důkladná analýza. Potřebovali jasný důkaz, že zlaté mince jsou pravé.

Archeologové objevili mince ve městě Al-Aziziyah, které se nachází 70 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu v provincii Wasit. Informoval o tom Hassanian Mohammed Ali, který je šéfem zdejšího odboru pro památky a starožitnosti. Mince zřejmě znázorňují krále nebo boha s plameny.

Mnoho z iráckých archeologických nalezišť bylo v posledních desetiletých vandalizováno a zasaženo. Týkalo se to především období po americké invazi v roce 2003. Taktéž bylo vypleněno Národní muzeem v hlavním městě Bagdádu. V té době bylo zničeno dvanáct tisíc archeologických nalezišť, ze kterých zmizelo 32 tisíc předmětů a 15 tisíc dalších se rozkradlo v muzeu. Další tisíce artefaktů zmizely během nelegálních vykopávek na vzdálenějších místech.

Rituální místo

Letos archeologové v městě Grisu na jihu Iráku našli místo, kde podle všeho docházelo k rituálům. Tento objev se podařil týmem vedeným Sebastienem Reyem z Britského muzea a Tinou Greenfield z University of Saskatchewan. Narazili na pozůstatky zvířat jako ovcí, kráv, jelenů, gazel, ryb, koz, prasat a ptačí kosti. A zároveň více než 300 rozbitých keramických kelímků, misek i dalších nádob.

V podstatě jde o rituální jámu, kde je spálená podlaha a silná vrstva popela. Podle starodávných textů v této oblasti dvakrát ročně pořádali rituály a hostiny na počest mezopotámského boha Ningirsu. Odborníci tvrdí, že k tomu mohla sloužit právě tato jáma. Z keramických nádob se pilo a jedlo, než je hodili do jámy.

Zdroje: www.archaeology.org, https://gulfnews.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru