30.3.2014 Hrnec plný stříbrných denárů

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Před dva tisíce denárů našel před osmi lety Tomáš Kašpar ze Dvora Králové. Poklad byl ukrytý v hliněném džbánu, který byl však rozbitý. Nálezce depot objevil na louce, poctivě ho ohlásil. 

Hrnec plný stříbrných denárů někdo pravděpodobně ukryl za vlády krále Vladislava (1158 až 1172). Na místě se kdysi nacházelo pole, nádoba tak byla zřejmě poničená během orby. „Zřejmě šlo o schovanou hotovost nějakého bohatého jedince. Dříve 
v neklidných obdobích si lidé takhle peníze schovávali," komentoval archeolog Miroslav Novák z hradeckého muzea.

Podle archeologů, kteří místo nálezu prohledali s detektory kovu, má poklad opravdu nevídanou hodnotu. Hlavně co se týče historického hlediska. Poklad Kašpar našel poblíž řeky Labe, když se večer vydal na procházku. Nález mincí poctivě nahlásil. 

Odborníci z hradeckého muzea už na začátku předpovídali, že hodnota pokladu půjde do statisíců. Podle Nováka z hlediska celistvosti jde o jeden z největších pokladů tohoto druhu na našem území. V hrnci se nacházely mince ze slitiny mědi a stříbra.

Konzervaci mincí musel odborníci provádět velmi šetrně a pomalu. Právě kvůli tomu, že nalezené mince byly z mědi a stříbra. Na každý kov se totiž používá jiný postup konzervace. V hrnci se nacházely ražby poloviny dvanáctého století, byly mezi nimi vzácné typy denárů Cach 605 a 614. O pokladu jsme podrobně informovali zde:

https://www.lovecpokladu.cz/home/odevzdany-denarovy-depot-6256?backlink=i193r/

Denárový poklad se našel také nedaleko obce Chýště v roce 2015. Podle znaleckého posudku Národního muzea v Praze má depot hodnotu 23,5 milionu korun. Nálezce dostal odměnu dva miliony korun.

„Kdybychom postupovali dle památkového zákona, kde se odměna stanovuje z ceny drahého kovu, ze kterého je vyroben, činilo by nálezné přibližně 11 tisíc korun. Tato zanedbatelná částka by znamenala ztrátu motivace pro další nálezce v budoucnosti, což může vést k neodevzdání podobných hodnotných nálezů,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický. 

Poklad obsahoval 1669 mincí a mincovních zlomků. Právem dostaly označení poklad století. Soubor stříbrných denárů z doby počátků české státnosti. Před dvěma lety byl zapsán mezi kulturní památky.

Zdroje: www.denik.cz, http://zpravodaj.nume.cz/, www.idnes.cz, www.kudyznudy.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jéééé, to si pamatuju, taky jsem si tenkrát jeden při dohledávce našel :-D

Pěkné :-) Mohla byt ale přiložena i fotka očištěných mincí. Vypadají totiž velmi zachovale.

Centurion , zde je aspoň část 😁😁https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3085040-poklad-stoleti-je-kulturni-pamatkou-soubor-denaru-objevil-nahodny-nalezce-pred-peti

Co dostal ten štastlivec nevíte ?

2mega dostal :-D

Bohužel v pomto příspěvku jsou zpatlané dva nálezy. Fotografie patří k depotu denárů Vladislava II., tento nález byl předán do královéhradeckého muzea. Chýšťský denárový depot byl Boleslava II. a byl předán do pardubického muzea.

Ano přesně tak, dva nálezy v jednom příspěvku ...... co se týče toho od Dvora Králové, tak vůbec nevím, zda nálezce o nějaké nálezné požádal...

Nálezné bylo vyplaceno zhruba po dvou letech od nálezu. Jen upřesním, že mincí bylo cca 2600 a všechny z královského období Vladislava II

jen 2 miliony?? - to se teda moc nepředali..... :-( :-/

viděl jsem v muzeu v HK – foto č.2

www.lovecpokladu.cz/klub/a/spoluprace-detektoraru-s-muzeem-v-hradci-kralove-21406

a za ten depot od Chýště, co je nálezová topka celé Evropy, nabízel jeden arabský šejk šest miliard. V pardubickém muzeu je známá výstava českého mincovnictví. Po tomto objevu se celá přesunula do sklepení zámku, kde byl zbudován pro tento depot trezor a do kterého vás pustí při prohlídce oné výstavy. Je tu krásně popsaná i výrova tolarů a historie od něj pojmenovaného dolaru. Luxusní a nejen všem kolečkářům doporučuji. Otevřena byla v prosinci loňského roku.

https://www.vcm.cz/vystavy-a-expozice/expozice/penize-si-do-hrobu-nevezmes/

https://ibb.co/w6PYKdF

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru