30. 4. 2012 Kalendárium

30.4.2012 Archeologové vytáhli z bahna stovky nálezů

Kategorie: Kalendárium

Obrovskou radost udělaly archeologům nálezy ve Staroměstském rybníku v Telči. Z bahna vytáhli stovky předmětů včetně mincí. Přes dnešní dno rybníka totiž v minulosti vedly cesty, lidé tam ztráceli kromě mincí třeba i prsteny. 

Dno Staroměstského rybníka začaly dobývat bagry v roce 2011. Už od začátku bylo jasné, že z archeologického hlediska jde o velmi zajímavou lokalitu. Rekonstrukce rybníka tak probíhala po dohledem archeologů. Doufali, že se zde najdou důkazy o středověkém osídlení Telče. 

Předpokládalo se, že se z rybníka vytěží kolem sto padesáti metrů kubických bahna. Kromě toto se počítalo také s rekonstrukcí hráze. Podle odhadů měla investice vyjít asi na sto padesát milionů korun.

„Rekonstrukci jsme měli v plánu už před třemi lety, kdy se budoval kanalizační sběrač pro Staroměstský rybník. Tenkrát jsme ale nezískali dotaci, proto se práce musely odsunout až do dnešních dní,“ uvedl tenkrát telčský starosta Roman Fabeš. 

A práce skutečně potěšily archeology, kteří měli skutečně žně. V roce 2012 informovali o tom, že odkryli nejstarší dějiny města, a navíc přišli na trasy tří dávných cesto. Ze dna rybníka nastřádali stovky nálezů. Kromě mincí například také 900 let starou kostru koně. 

Fotogalerie zde:

https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/archeologove-nasli-v-rybnice-stredovekou-cestu-i-pohrbeneho-kone.A110601_1595295_jihlava-zpravy_bor/foto

Nálezy vysvětluje fakt, že tudy kdysi vedly tři kamenné cesty a v místě rybníka stála ve dvanáctém století vesnice. „Muselo to na nich pořádně drncat. Na druhou stranu, to je pro nás archeology dobře, protože lidé ztráceli celou řadu předmětů a koně přicházeli o podkovy,“ komentoval archeolog jihlavského Muzea Vysočiny David Zimola.

Nálezu archeologové získali více než osm set. Kromě několika desítek prstenů mezi ně patřily i podkovy, keramika nebo mince. Tou nejstarší je denár Bély III. Uherského ze sedmdesátých let dvanáctého století. Většina mincí pochází z třináctého století a většinou jde o rakouské ražby. To se dalo očekávat, neboť na Telč mělo velký vliv Podunají. 

Zajímavostí také je, že čtyři vzácné mince ležely na sobě. Zřejmě byly uložené v jednom váčku.
„Je velmi pravděpodobné, že byly ztraceny do dvacátých let třináctého století, tedy v době, kdy třeba Jihlava ještě vůbec neexistovala,“ podotkl Zimola. 

V bahně se nacházelo i několik koster, byly zvířecí. Dále pak archeologové našli esovité náušnice, závažíčko, přesleny nebo glazovanou ručičky, která byla zřejmě součástí nějaké nádoby na pití nebo nalévání. 

Zdroje: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.turistika.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Smutné že tam není ani zmínka kdo ten průzkum pro archeology dělal. Číst že oni vytáhli z bahna stovky nálezů je tedy obyčejná lež :-/

:-( :-/

150 kubíků bahna za 150 mega? Tomu teda říkám vyjvar, do toho bych šel i s obyčejnou lopatou a za pár dní hotovo. Lepší jako spolíhat na sportku. 😂

No neeee, i kostru koně :-O úžasné :-O

To musel být teda malý rybníček, když jen 150 kubíků bahna , kdyby tam byl nános cca 30cm 🤔 to je od oka tak 460 m2...No ale zas na druhou stranu, jsou tam nálezy a kus historie 👍👍👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru