30 let věřili historce, která je přivedla k rekordnímu nálezu mincí v hodnotě stovek milionů

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

nález detektorem kovů

Ohromná, 750 kg vážící hromada mincí z nálezu detektoristů Rega Meada a Richarda Milese v roce 2012 byla nedávno uznána novým světovým rekordem v počtu mincí v jediném souboru z doby železné. V souhrnu 69 347 římských a keltských mincí překonal depot 42 let starý nález 54 951 mincí ve Wiltshire.

Stříbrné mince pocházejí z období mezi lety 50 – 30 př. n. l. Již v roce 2012 byla jejich tržní cena odhadována na 10 milionů liber, avšak později ještě vzrostla, když byly v centru obrovského souboru nalezeny také zlaté a stříbrné náramky, skleněné korálky či zlatem protkaný vak se zlatými a stříbrnými šperky, prsteny, mincemi a četnými zlomky z drahých kovů.

Podle vyprávění pana Milese mince nenašli náhodou. V osmdesátých letech totiž získali informaci od ženy, která popisovala zvláštní „stříbrné knoflíky“, jež kdysi spatřila na poli po dešti. 30 let trvalo, než přátelé skutečně našli zdroj oněch „knoflíků“. Skrýval se na farmářském pozemku v Grouville pod živým plotem na metr hluboko a tvořil veliký mincovní „slepenec“, který byl následně i s okolní zeminou v jednom bloku vyzvednut pro zkoumání v laboratorních podmínkách.

„Bylo tam něco, co nás pořád přitahovalo. Každou neděli jsme to zkoušeli,“ vyprávěl pan Miles. „Když jsem konečně našel první minci, na konci toho dne jsme jich měli celkem 20.“ Se stoupajícím počtem mincí kopali stále hlouběji. Když se dostali na hloubku celého rýče, narazili na něco tvrdého: “Slyšel jsi ten kovový úder?“ A tehdy – po třiceti letech, se jejich sen naplnil…

Oba pánové bylo u celého procesu od nálezu, ohlášení a vyzvednutí, přes konzervaci a zveřejnění médii až po zápis do Guinessovy knihy rekordů. Shodují se také v tom, že účast a zapojení v celém procesu pro ně bylo opravdu krásným zážitkem.

"Nejsme překvapeni tímto úspěchem a jsme rádi, že takový impozantní archeologický předmět byl objeven, prozkoumán a vystaven v Jersey," uvedla kurátorka archeologie muzea Jersey Heritage Olga Finchová. „Opět to staví náš ostrov do centra pozornosti mezinárodního výzkumu mincí doby železné a ukazuje na významné světové dědictví, které Jersey nabízí.“

Mincí je v nálezu tolik, že trvalo téměř 5 let, než byla celá hromada rozebrána a katalogizována. Poloha každé jednotlivé mince a každý z předmětů v souboru byli při extrakci pečlivě zaznamenány skenerem. Vznikl tak dokonale přesný 3D model pro další výzkum. Konzervace mincí dosud stále nebyla dokončena.

Předchozí největší soubor mincí byl objeven v roce 1978 v bývalém římském městě Cunetio poblíž Mildenhallu. Depot obsahoval 54 951 měděných mincí nízkých nominálů ražených ve 3. století před naším letopočtem. Největší mincovní soubor světa byl objeven v Bruselu roku 1908, když bylo nalezeno 150 000 stříbrných středověkých haléřů ze 13. století.

Video

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, telegraph.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hustý

Mazec, pěkný koláč.

To je kujva slepenec :-D :-D

Tak tohle bych chtěl zpracovávat asi by mi u toho furt stál :)

do katalogu jednotlivě a nefotit v ruce ;-)

To je sen :-D

No...hustý. To bych nechtěl mít doma v polštáři :-)

Tak to je něco, a tady se dral do televize hledač co našel 50 stribrnejch koleček :-D :-D :-D

Neuvěřitelný nález, trpělivost se vyplatila. Za 5 let to celé naskenovat, rozebrat a vyčistit je taky slušnej výkon.

Hmmmm,pěkný slepenec :-O

Parádny a slávny nález...a super článok. ;-)

...ale (keďže som rýpal a detailista), malú korekciu Romanovi urobím:
"Předchozí největší soubor mincí byl objeven v roce 1978 v bývalém římském městě Cunetio poblíž Mildenhallu. Depot obsahoval 54 951 měděných mincí nízkých nominálů ražených ve 3. století před naším letopočtem.".....v tomto citáte treba škrtnúť posledné 3 slová - išlo o nález z pol. 3. stor. n.l., väčšinou skoro medené antoniniany okolo Galliena a Postuma... :-)

Kelt: A jejda, máš pravdu! Anglický zdroj z BBC to sice uvádí před Kristem, ale mělo mě to trknout. Díky za Tvůj postřeh a doplnění, já se omlouvám za chybu.

Pěkný článek, zajímalo by mě jak se vyplatí nálezce, jestli se třeba část souboru prodá v nějakém aukčním domě, rád bych si taky na kolečko z tohohle nálezu přihodil.

Zpravidla to bývá tak, že koroner po posouzení znalci stanoví výši odměny. Tu si dělí nálezci s majitelem pozemku a přednost dostanou muzea (především to v daném kraji). Teprve v případě, kdyby nějaké muzeum zájem neprojevilo, mohlo by to za opět předem stanovených podmínek jít do soukromé aukce, ale to se určitě nestane. Muzeum si musí část financovat vlastními zdroji (např. sbírkou), ale zbytek dostane zcela jistě od národního loterijního fondu, který je pro tyto účely vytvořen - jde tam část zisků z loterie. Opravdu dobře vymyšlený systém.

To je pro nás sen škoda 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru