31. 3. 2011 Kalendárium

31. 3.2011 Šest zakopaných křížů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Velká záhada se řešila před deseti lety na Domažlicku. Mezi Klenčím a Postřekovem vykopali brigádníci šest křížů. Kromě toho našli také mince z roku 1900. 

Mince našli brigádníci na místě, kterému se říká „Na lávkách“, a to mezi Klenčím a Postřekovem. Nejprve narazili na sokl. Když začali kopat, objevili pod ním asi v metrové hloubce další se zbytkem litinového kříže. A to nebylo zdaleka všechno. 

„Vedle jsme objevili další dva, celkem tedy čtyři sokly s ulomenými litinovými kříži. Po vykopání a vyzvednutí soklů jsme zjistili, že i stávající křížek je postaven na dvou soklech větších bývalých křížů,“ uvedl tenkrát Jiří Anderle, předseda Výboru pro rozvoj městyse Klenčí pod Čerchovem. Dlouhodobě se věnuje právě záchraně poničených křížů.

Kromě střepů našli zakopané v zemi i části litinových křížů. Dále pak již zmiňované mince z roku 1900. Kdo kříže zakopal, zůstalo dodnes tajemství. Nálezci tenkrát svůj objev konzultovali s historikem Zdeňkem Procházkou. Přiznal, že nikdy se nesetkal s tím, že by bylo tolik křížů zakopáno na jednom místě. Ani o ničem takovém neslyšel.

Podle něj kříže zakopali místní, protože jim bylo líto takové pamětihodnosti vyhodit či úplně zničit. „Když se v minulosti spojovaly rozsáhlé okolní pozemky, obyvatelé Chodska kříže svezli na jedno místo a ukryli pod povrch země,“ myslí si Procházka.

Navrhoval, aby se sokly křížů postavily na místě, kde byly nalezeny a doplnily se o malé železné kříže, které by nelákaly zloděje. „Je dost možné, že o křížích časem vznikne i nějaká zajímavá pověst. Najít jich tolik pohromadě je opravdu neobvyklá zajímavost,“ dodal ještě historik.

Občanské sdružení Výbor pro rozvoj městyse Klenčí pod Čerchovem a okolí se nakonec pustilo do renovace křížků. Do původní podoby plánovali vrátit i sochu svatého Jana Nepomuckého z roku 1715 a sochy svatého Pavla a svatého Petra na místní kostel, zároveň i erb nad vchodem.

Zdroje: Domažlický deník, www.klenci.cz, www.idomazlice.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nedivil bych se, kdyby to tam zahrnuli kolchozníci. Vlivem zemědělské činnosti za posledních 70 let se z krajiny ztratilo takových sakrálních památek nepočítaně.

Jeden podstavec z pod takového kříže mám také doma. Vyvezli ho kolchozníci z pole a ležel dlouhá léta v kopřivách pod mezí, do poloviny zasypán zeminou. Odvezl jsem ho za 5 minut 12. Dnes je v těch místech skládka dřeva a lesní traktory by ho rozjezdily na maděru.

Namor přesně. Tady u nás u jedné vesničky Loděnice stával před lesem ještě před 5 lety sokl ale chyběl na něm kříž. Stával tam cca 300 let. Ale jako nebyl ani v tak špatném stavu i když u nás je to většinou všechno z opuky. Tak jsme se rozhodli že ho zrenovujeme psali jsme na Kladno fakt stačilo ten sokl trošku poopravit a dodat kříž který byl plánovaný dřevěný pak to musíš ještě zatemovat olovem do toho soklu a podobné věci prostě nic složitého. Ještě jsme dostali logické doporučení že sokl by měl být bílý jako byl. To rozhodnutí přišlo nějak na podzim že to můžeme opravit tak jsme počítali že z jara začneme. No a když jsme tam na jaře přijeli sokl pryč štrejchnul prý o něj traktor a rozvláčel ho po poli :-/někde mám projektovou dokumentaci i fotografie jestli to najdu tak to sem dám.

Tak to bohužel je. Většině kolchozníků bohužel podobné věci nic neříkají.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru