359 dělových koulí

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Téměř 400 dělových koulí z období Osmanské říše bylo nalezeno v bulharském městě Ruse. Náhodně je vybagrovali dělníci těžkými stroji, na hromadě hlíny si jich všimli až kolemjdoucí, kteří náhodně procházeli kolem. A to v místech velkého opevnění, které bylo plně funkční až do osvobození Bulharska v roce 1878.

Celkem bylo nalezeno přesně 359 dělových koulí z pozdního období Osmanské říše, tedy z 18. až 19. století. Na nález upozornili kolemjdoucí Regionální muzeum historie v Ruse. Tato instituce následně o objevu dělových koulí také informovala. Ochotně spolupracovala i stavební firma, jejíž dělníci munici vybagrovali. Všechny dělové koule muzeu předali.

Koule nyní odborníci zrestaurují, poté budou vystaveny v muzeu. Prohlédnou si je tak bude moct veřejnost. Osmanští bojovníci takové dělové koule používali k likvidaci nepřátelských objektů i samotného vojska, ale i plavidel, které se pohybovaly po Dunajci. Město Ruse se totiž nachází na pravém břehu této řeku. V současné době tady žije přes 166 tisíc obyvatel a je pátým největším bulharským městem. V letech 1864 až 1878 bylo hlavním městem provincie Vilayet spadající pod Osmanskou říši.

Opevnění využívali osmanští bojovníci například během Dubnového povstání v roce 1876 proti Osmanské říši, které se odehrávalo na území dnešního Bulharska. Část revolucionářských sil kolem Christo Boteva, který je dodnes uznáván jako národní hrdina a symbol boje za bulharskou nezávislost, se soustředila v přístavu Giurgiu. Nachází se na druhém břehu Dunaje téměř naproti města Ruse.

Pevnost byla původně postavená tak, aby jí mohli vybavit čtyřmi děly. V sedmdesátých letech 19. století ji rozšířili pro šest děl. Jedno z nich byl německý kanón Krupp, který přes počáteční nedůvěru využívali také Prusové. Osvědčily se například během války s Francií v roce 1870. Celkově ale armáda Osmanské říše slábla, protože měla zastaralé vybavení. Sužovaly ji totiž ekonomické problém. Přitom za doby největší slávy si vojáci troufli i na Vídeň.

Vzhledem k ostřelování Giurgiu osmanskými silami rumunská vláda po válce trvala na zničení všech osmanských pevností na pravém břehu Dunaje, i když se již stala součástí nově osvobozeného Bulharska.

Zdroj: http://archaeologyinbulgaria.com/ 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hustý

Hmm, já mám pouze dvě (železný) :-)

Tech kulí je vyrazne vic nez v Sarajevu :-D

Pane Bože ty jsi tak ftipný Morgenmmne!

Fakt? Tak snazim se, no. Dekuju. Ale ty ses asi taky zajimavej kousek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru