4. 1. 2015 Kalendárium

4.1.2015 Nález hrobky neznámé královny v Egyptě

Kategorie: Kalendárium

Čeští archeologové se už několikrát proslavili díky svým objevům v Egyptě. Před šesti lety například našli hrobku doposud neznámé královny Chentkaus III., která byla manželkou faraona Raneferefa.

Vzácnou hrobku našel český tým v archeologické lokalitě Abúsír na jihozápadě Káhiry, kde se nachází několik pyramid věnovaných faraonům z páté dynastie.

Hrobka je stará asi 4500 let. Jméno manželka Raneferefa nebylo doposud známé. Poprvé ho archeologové skutečně zjistili až po objevení hrobky. Jméno a postavení královny bylo napsáno na vnitřních stěnách hrobky. „Pravděpodobně tak učinili přímo stavitelé,“ poznamenal ministr pro starožitnosti Mamdouh al-Damaty.

„Tento objev nám pomůže osvětlit určité neznámé aspekty páté dynastie, která byla spolu se čtvrtou dynastií svědkem stavby prvních pyramid," dodal ještě al-Damaty.

Miroslav Bárta, který vedl misi Českého egyptologického ústavu, uvedl, že hrobka byla nalezena v Neferefrově pohřebním komplexu. „To nás vede k přesvědčení, že královna byla jeho manželkou,“ uvedl Bárta.

Hrobka pochází z období vlády páté dynastie (2994 až 2345 př. n. l.). Archeologové také našli asi 30 nádob, 24 z vápence a čtyři z mědi, psalo se v oficiálním prohlášení.

Hrobka královského lékaře

Další skvělý objev se podařil českým archeologům v roce 2013, když v Abúsíru našli hrobku královského lékaře starou asi 4500 let. Hrobka lékaře Shepseskafankha byla vápencová a měla rozlohu okolo 700 čtverečních metrů. Obsahuje kapli a sedm podzemních komor, dříve vypleněných. Shepseskafankh byl pohřben s rodinou.

Nejvýznamnějším artefaktem nalezeným v hrobce byly obrovské falešné dveře, na nichž bylo napsáno několik titulů, které držel Shepseskafankh. Byl například zároveň knězem v několika slunečních chrámech. Bárta tenkrát také odhalil další zajímavou věc. Podle něj byl Shepseskafankh oficiálním lékařem a lékárníkem královské rodiny.

Bárta také poznamenal, že Abúsír pravděpodobně obsahuje desítky velkých hrobek postavených pro mnoho vysoce postavených členů páté dynastie starověkého Egypta. Úředníci čtvrté dynastie jsou pohřbeni v Gíze, zatímco úředníci šesté dynastie jsou v Sakkáře.

Zdroje: www.theguardian.com, www.archaeology.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Díky, zajímavé čtení. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru