4. 5. 2011 Kalendárium

4. 5. 2011 Muž z Bratislavy dostal 30 tisíc eur

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Starší pán ze Slovenska našel na svém pozemku poklad. Vykopal džbán plný stříbrných mincí. Hodnotu nálezu odborníci odhadli na 30 tisíc eur, nálezce dostal  odměnu ve stejné výši. 

Džbán plný stříbrných mincí starých přibližně 500 let našel muž na svém pozemku v Devinské Nové Vsi. Nález okamžitě odevzdal příslušnému památkovému úřadu. „Má velkou numismatickou a nevyčíslitelnou historickou hodnotu. Pro nás je to zatím nedůležitější nález,“ uvedla Renáta Glaser – Opitzová z Památkového ústavu v Bratislavě. 

„Na Slovensku to ale funguje jinak. Nálezce není vlastníkem a je povinný nejpozději druhý pracovní den nález ohlásit,“ řekl v roce 2014 právní Antonín Pavúk.

Objev z Devinské Nové Vsi byl unikátní. Něco takového se nepodaří najít každý den. Protože starší muž řádně nález ohlásil památkovému úřadu, dostal patřičnou odměnu. „Hodnota nálezu byla stanovená znaleckým posudkem na 30 tisíc eur a my vyplatíme stejnou částku nálezci,“ řekla tenkrát Glaser – Opitzová.

Že nálezce dostane částku ve stejné výši jako hodnotu nálezu, ale není pravidlem. Musí totiž splnit určité podmínky. Kdyby například muž nahlásil nález muzeu, a nikoliv památkovému úřadu nebo by nedodržel lhůtu dvou dnů od nálezu, mohl by dostat odměnu ve výši jen 10 procent z hodnoty nálezu nebo taky nic. 

Depot obsahoval přesně 10 268 stříbrných mincí z patnáctého až sedmnáctého století. Byl uložený v hliněné nádobě. Rozsahem a skladbou mincí jde na Slovensku o zcela výjimečný archeologický nález.  Depot obsahuje různé ražby uherských a polských mincí, ale také českých a rakouských. 

Převládají uherské denáry a půldenáry Matyáše Korvína, Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. všechny mince byly vyrobené ze stříbra v různé kvalitě. Nález celkově vážil 6035,2 gramu. Někdo ho pravděpodobně ukryl během složité politické situace v Uhersku, těsně před vypuknutím protihabsburské povstání Gabriela Bethlena okolo roku 1623.

Zdroje: www.noviny.sk, www.pamiatky.sk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Co to je za blábol článek?Co má společného nález mincí v SR v hodnotě 30tis € a nález v USA který jsou v prodeji?V Čr snad patří nález nálezci nebo co jinak?Nálezné je v SR 100% a Čr 10% tj.jinak.

To bych nechtěl čistit ani za těch 10% :-D

Samí dobrý panovník :-O

áno, mají to podchyceno, naši bratři - nedodržení stanovené lhůty - do dvou dnů od nálezu - to se zjistí jak??
- našel jsem poklad, měsíc jsem sháněl kupce, nedohodli jsme se, bo umím dobře počítat, tak jsem zašel na úřad a tam jsem jim nahlásil, že jsem to našel před měsícem?? - né, samo, že jsem to našel před hodinou, ještě se z toho kouří, to dá rozum :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru