4. 6. 2016 Kalendárium

4. 6. 2016 Dýka z meteoritického železa

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Výsledky zajímavého výzkumu před pěti lety zveřejnili egyptští a italští vědci. Zjistili, že dýky Tutanchamona je vyrobená z železa původem z meteoritu.

Zhruba 3300 let starou zbraň se zlatou střenkou objevil už v roce 1925 známý archeolog Howard Carter. K výzkumu použili archeologové rentgenové snímkování. Meteoritické zlato není těžké rozeznat, má totiž vysoký obsah příměsi niklu. Dýky ho obsahuje kolem deseti procent. „Kromě toho jsme objevili také stopy kobaltu,“ informovala vedoucí studie Daniela Comelliová.

O dýce jsme psali také zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/archeologicke-zpravy-nejen-pro-hledace-s-detektory-kovu-9-2016-6849

Carter objevil celou Tutanchamovu hrobku, který byla nevykradená. „Po hrobce pátral pět let. Nakonec se ukázalo, že se nacházela přímo pod místem, kde si každou sezonu v Údolí králů stavěl tábor. Bylo to naproti současnému Luxoru, na druhém břehu Nilu. Hrobka byla pohřbená pod silnou vrstvou kamenné sutě, kterou sem asi dvě stě let po stavbě Tutanchamonovy hrobky navezli dělníci při stavbě blízké hroby Ramesse VI.,“ píše Eric Cline v knize Tři kameny jsou zeď.

Odkryv hrobky trval Carterovi deset let. Nálezy pak byly převezeny do muzea v Káhiře, kde jsou k vidění dodnes. Záhy po otevřené hrobky zemřel Carterův mecenáš lord Carnarvon. Začalo se proto spekulovat, zda není hrobka prokletá. Sám Carter ale žil ještě sedmnáct let po otevření hrobky.

Tutanchamon vládl v období Nové říše. Byl potomkem osmnácté dynastie, která vládla přibližně od roku 1550 před našim letopočtem do doby krátce po roce 1300 před našim letopočtem. Do tohoto období patří jedny z nejznámějších egyptských panovníků, včetně slavné královny Hatšepsut, která vládla dvacet let. Dále pak její nevlastní bratr Thutmos III., který dobyl většinu území dnešního Izraele, Libanonu, Sýrie a Jordánska.

Sám Tutanchamon nastoupil na trůn, když mu bylo teprve osm let. „O deset let náhle zemřel a byl pohřben v Údolí králů. Jeho hrobka byla později zasypána a zapomenuta. Znovu byla objevena až po třech a půl tisíci letech,“ píše ještě Cline.

Nalezená dýka ukazuje, že ve faraonově době měli Egypťané už značné schopnosti v oblasti zpracování železa. Podle vědců si byli Egypťané dobře vědomi i původu meteoritů, neboť už v období devatenácté dynastie se objevují zmínky o železe z nebes.

Zdroje: https://theconversation.com/, www.bbc.com, Eric Cline: Tři kameny jsou zeď

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěknej článek 👍😊

Ve článku se píše meteoritické zlato, to je chyba nebo fakt? ... V mládí sem četl knihu o zlatém meteoritu :-)

Díky za článek. :-)

Nevim proč, ale zlato v meteoritech prakticky neni.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru