Objev nacistických mincí a artefaktů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Stovky nacistických mincí a artefaktů objevil detektorem kovu devatenáctiletý mladík v malé vesnici v Nizozemsku. Poblíž místa nálezu se nacházela vojenská základna.

Devatenáctiletý Quinten Maatman našel detektorem kovu v malé vesnici Schalkhaar v Nizozemsku sbírku nacistických memorabilií. Pro tohoto mladíka a nadšence do hledání jde doposud o nejvýznamnější objev. Konkrétně našel mince, přičemž některé jsou označeny svastikou.

Kromě toho Maatman objevil také dýku, kterou nosili příslušníci Hitlerjugend. Dále pak nacistickou přezku, kulky, bajonet, odznáčky, nůžky či štětku na holení. Podle archeologa Barta Vermeulena se takový nález podaří pouze „jednou“ za život. „Mnoho lidí se věnuje hledání celý život, ale nic podobného nenajdou. Toto je nález snů snad pro každého lovce pokladů,“ myslí si.

Podle Vermeulena mince někdo cíleně nastřádal a později pokusil ukrýt. „Úplně se mně třásly nohy. Vytahoval jsem ze země jednu minci za druhou. Neskutečné. O něčem podobném jsem snil a ono se to opravdu stalo,“ nastínil své pocity nálezce depotu Quinten Maatman.

Odborníci nevěří, že artefakty mají významnou hodnotu, ale budou představovat další důležitou součást moderní historie. Nacisté začali razit mince již v roce 1933, kdy Adolf Hitler převzal moc a stal se říšským kancléřem. Výroba probíhala v Berlíně a svastika se objevila na těchto mincích: 1 Reichspfennig, 2 Reichspfennig, 5 Reichspfennig, 10 Reichspfennig, 50 Reichspfennig a 5 Reichsmark.

Má se za to, že nacistický poklad skončil v Nizozemsku poté, co Německo po vypuknutí druhé světové války napadlo své sousedy. Na Nizozemsko, přestože bylo v konfliktu neutrální, Německo zaútočilo 10. května 1940. Nizozemsko se vzdalo o pět dnů později po bombardování Rotterdamu.

Právě v Schalkhaaru se nacházela vojenská základna, kterou v roce 1941 obsadila německá armáda. Co se týče německých zlatých rezerv, ty byly uloženy v říšské bance v Berlíně. Jak ale válka postupovala, zlato bylo od roku 1943 odesláno do řady poboček banky.

Velký depot nacistických mincí se našel také loni v České republice. Objevili ho pracovníci stavební firmy během rekonstrukce bývalé márnice v Ludgeřovicích na Opavsku. Feniky pochází z období mezi léty 1940 až 1944. „Poklad“ se nacházel asi půl metru pod podlahou bývalé márnice.

Mince

Mince nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

Zdroj: www.express.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Velice to nalezci přeji, ale Jen jestli to není přehnané........ Dle fotek je to taková lágrová směska :-)

Pekny clanek, jen doplnim ze svastiku nese i 2 marka

Konvolut z aukra- 10 kg á 500 Kč, uveďte počet balení.

Kde se to dá koupit ?? :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru