6. 4. 2017 Kalendárium

6. 4. 2017 Pistole z občanské války na pláži

Kategorie: Kalendárium

Památku na anglickou občanskou válku našel hledač detektorem kovu na pláži St Aubin v Jersey. Objevil vzácnou pistoli, který má složitý mechanismus typický pro zbraně z počátku šestnáctého století.

Zbraň objevil detektorem kovu Tony Collins a neskrýval radost. Pistole je na své stáří poměrně zachovalá. Nacházela se totiž v takzvaném černém písku, ve kterém není mnoho kyslíku. Pro Collinse jde doposud o jeho nevzácnější nález. Hledat s detektory kovu tenkrát chodil čtvrtým rokem.

„Nečekal jsem, že na tom konkrétním místě něco najdu. Na pláži jsem byl sám. Když jsem pistoli vytáhl z písku, zpočátku jsem si nebyl jistý, co to je. Pak jsme si ale všiml mechanismu i zpracování zbraně a bylo mně jasné, že nejspíš držím v ruce něco vzácného,“ zavzpomínal šťastný nálezce.

Pravost zbraně posléze potvrdil Neil Mahrer z muzea v Jersey. „Z pozdějšího období naší historie se už našlo docela dost zbraní, ale tato nově nalezená je obzvlášť vzácná. Prakticky zůstala neporušená, i když pochází z období anglické občanské války. Je to velmi zvláštní objekt,“ konstatoval konzervátor Neil Mahrer.

Mezi zdejšími hledači pokladů je poměrně vzácný. Před devíti lety například komentoval nález padesáti tisíc stříbrných keltských mincí šlo o jeden z největších pokladů, který kdy byly v Evropě nalezeny. Celková váha byla neuvěřitelné tři čtvrtě tuny. 

Poklad v hodnotě desíti milionů dolarů našli Reg Mead a Richard Miles. Objevili ho, když se vraceli na místo v poli, kde několik týdnů předtím již nějaké mince vykopali. Psali jsme o tom zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/hledaci-s-detektory-kovu-dali-jackpot-10-mil-liber-kdyz-nasli-50-000-stribrnych-minci-5670

Nálezce zbraně z anglické občanské války Tony Collins doufal, že se jeho nález dostane do muzea, kde ho vystaví. Tento proces ale trvá někdy i rok. Zbraň je zrezivělá, a tak je nutné ji svěřit do rukou odborníka, který se ji pokusí co nejlépe zrenovovat. Anglická občanská válka se odehrála v letech 1642 až 1651 a skončila vítězstvím parlamentu v bitvě u Worcesteru. Odhaduje se, že během války ztratily Anglie, Skotsko a Irsko asi deset procent obyvatelstva.

Zdroje:
www.bbc.com, www.bailiwickexpress.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Obyčejná pistole s kolečkovým zámkem,rozhodně žádná vzácnost. Možná tak akorát v Jersey.

a až mu to dřevo uschne, tak se v prach obrátí :D

Evidentně jsou z ní vyplesklý slušně :-D 8-) 8-) :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru