6. 5. 2013 Kalendárium

6. 5. 2013 Dva hroby v pražském Klementinu

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Významné nálezy se povedly archeologům v areálu pražského Klementina, kde prováděli výzkum kvůli plánované modernizaci. Objevili dva ženské hroby z raného středověku a učebny jezuitské školy z šestnáctého století.

Archeologové v roce 2013 odkryli celkem čtyři jezuitské učebny, které byly součástí školní budovy postavené v roce 1577. To je jednadvacet let po příchodu jezuitského řádu do Čech. Jako místo svého působení si vybrali dominikánský klášter, který ale byl ve špatném stavu.

Ve stavbě proto řád udělal několik úprav. Kamennou dlažbu vyměnili za keramickou, zvyšovala se také podlaha. Jezuitská škola sloužila k výuce dlouhých osmdesát let. Okolo roku 1660 musela ustoupit výstavbě jižního křídla raně barokní jezuitské koleje.

„Podle jednoho ze zachovalých plánů se podařilo i přesně určit, že v nalezených třídách byly v poslední čtvrtině 17. století vyučovány předměty jako fyzika, logika, rétorika a poetika,“ uvedl tenkrát v tiskové zprávě vedoucí archeolog Jan Havrda. 

Nejvíce však archeology překvapily dva samostatné hroby. Nacházely se v severovýchodní části Studentského nádvoří. Uvnitř hrobů byly ženské pozůstatky, přičemž jedna z žen byla pochována s menším nožem. 

Hroby pochází z druhé poloviny devátého nebo první poloviny desátého století. „Souvisí s pohřebišti, která jsou z této doby známá hlavně z pravého břehu Vltavy,“ prozradil Havrda.

V roce 2015 pak archeologové oznámili, že v areálu Klementina objevili také freskové malby a zazděné dveře vedoucí do kostela Nejsvětějšího Salvátora. Pod podlahou suterénu pak našli kostru z devátého století, která byla součástí rozsáhlého pohřebiště. „Jde o první kosterní ostatky nalezené pod podlahou Klementina,“ podotkl Havrda.

Malby našli archeologové na stěně kostela svatého Salvátora. Vznikly později než původní výzdoba kostela v chodbách, které jdou s Křížovnickou ulicí. Podle akademického malíře Jana Živného jsou nalezené fresky velmi vzácné. 

„Když se dělala elektrika, tak se poté zjistilo, že se tam nacházejí jakési barevné vrstvy. Na stěně svatého Salvátora byly dvě základní omítky a pak spousta vápenných nátěrů, které malby překrýval,“ uvedl malíř.

Zdroje: www.npu.cz, www.novinky.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za zajímavý článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru