6. 5. 2017 Kostry padlých husitských válečníků

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Zhojená válečná zranění objevili vědci na kostrách v kostnici v Žehuni. Podle odborníků jde o bojovníky z památné bitvy u Lipan, která se odehrála v roce 1434. 
    
K tomu zjištění dospěl vědecký tým pod vedením profesora Václava Smrčky z Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Na kostech si všimli typická poškození, která patrně pochází od husitských zbraní. Že vědci objevili kostry padlých v bitvě u Lipan naznačuje také místo nálezu a radiokarbonové datování.
 
Vědci našli 42 kostí, které podle všeho poškodily husitské zbraně. Konkrétně například okovaný cep. Vyráběl se okováním cepu, který se běžně používal k mlácení obilí. Dřevěný tlouk byl opatřen železnou výztuži a objímkami, do kterých byly upevněny hřeby nebo hroty. Dále pak lze jmenovat také řemdih. Většinou měl údernou část připevněnou k násadě až jeden metr dlouhým řetězem. Existují ale různé varianty.

„U nejzávažnějších poranění je zřetelně vidět vzdálenost mezi jednotlivými hroty cepů. V další části kostnice jsme nalezli i poranění od husitských kuší a také poranění sudlicí či sekerou,“ prozradil Smrčka, co zjistili.

U některých kostí pak byla patrná poranění i jinými husitskými zbraněmi. Jde například o kuše, sudlice či sekery. Archeologové se zabývali i lebkami, které se nacházely v kostnici v Žehuni. Deset z nich nechali podrobit CT vyšetření. Provedli ho odborníci z Radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. 

A výsledek? Dle zjištění odborníků je z 95 procent pravděpodobné, že kosti skutečně pochází z období husitských bojů. Konkrétně z období mezi léty 1408 až 1458.

„Vyšetření dokonce stanovilo 65procentní pravděpodobnost, že kosti pocházejí z období 1420 až 1444, přičemž bitva u Lipan se odehrála 30. května 1434. Je tedy velmi pravděpodobné, že kosterní pozůstatky z této bitvy skutečně pocházejí,“ dodal Smrčka.

O bitvě u Lipan jsme psali zde:
https://www.lovecpokladu.cz/home/30-5-1434-bitva-u-lipan-8038

Aby si byli vědci co nejjistější svým zjištěním, kosti odeslali dokonce do Radiokarbonové laboratoře v polské Poznani. Zjistili, že v kostnici v Žehuni se nachází také pozůstatky padlých bojovníků tereziánských válek, které se odehrály v osmnáctém století.

Zdroje: www.alumni1lf.cz, www.aktualne.cz, www.novinky.cz, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tvl.....to musela bejt doba..... prakticky se naše dějiny odvíjí z těhto časů až do dnes.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru