66 táborů římské armády

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Unikátní síť římských vojenských táborů objevili archeologové na severu Španělska. Jsou mezi nimi malé pevnosti i obrovské základy o rozloze až patnáct hektarů. Armáda tam pobývala během období, kdy se pokoušela dobýt Pyrenejský poloostrov.

V hornaté oblasti na severu Španělska archeologové odkryli rozsáhlou síť táborů římské armády. Ty jasně ukazují, jak velká byla římská armáda před 2000 lety, když dobývala Pyrenejský poloostrov. „Jasně ukazují na intenzivní římskou aktivitu u vstupu do Kantaberského pohoří během poslední fáze dobytí Hispánie,“ konstatovala krajinná archeoložka João Fonte z univerzity v anglickém Exeteru.

Pozůstatky 66 táborů pro výcvik, které sloužily také k ubytování vojáků, odborníci objevili pomocí technologie pro dálkový průzkum Země. Jednotlivé tábory měly různou rozlohu. Některé vypadaly jako skutečně malé pevnosti a ty největší byly velké až okolo patnácti hektarů.

Podle archeologů jde o jasné vysvětlení, proč byli Římané v dobývání Pyrenejského ostrova úspěšní. Velký počet vojáků umístěných v těchto táborech totiž znamenal, že mohli zaútočit na místní obyvatele z různých směrů.

„Římská armáda zřídila tato dočasná sídla při přesunu přes nepřátelské území nebo při provádění manévrů kolem svých stálých základen,“ nastínila Fonte.

Tábory byly strategicky rozmístěny tak, aby vojáci mohli vyjet do terénu i během chladných zimních měsíců, aniž by se úplně vzdálili od své základny, kde měli zázemí. Jedním z velkých cílů, proč chtěli Římané Pyrenejský poloostrov dobýt, bylo získání snadného přístupu k zdejším přírodním zdrojům jako je cín a zlato.

Tým odborníků analyzoval letecké snímky a satelitní snímky i z Google Earth, vytvořil 3D modely terénu a pomocí dronů vytvořil podrobné mapy oblasti. „Identifikovali jsme tolik míst, protože jsme používali různé typy dálkového průzkumu Země,“ poznamenala Fonte.

Analýza šesti desítek táborů na severu Španělska jasně prokázala, že římská armáda měla během pozdějších fází krvavé bitvy v regionu větší zastoupení, než se původně historici a archeologové domnívali. Římská okupace trvala od roku 220 př. n. l. do roku 19 n. l. Postupovala od jihu na sever.

Nová nalezená místa se nacházejí na úpatí 180 kilometrů dlouhého Kantaberského pohoří, které se táhne od západu na východ podél severu Španělska. Vojáci přecházeli skrz nížiny a pahorkatiny, hřebeny hor jim poskytovaly ochranu. V některých táborech pobývali vojáci několik týdnů až měsíců, jinde zase jen přespali.

Zdroje: www.livescience.com www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru