7 000 let stará hliněná pečeť potvrzuje středisko pravěkého obchodu

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Archeologové při vykopávkách v pravěké izraelské vesnici Tel Tsaf v údolí Beit She'an objevili 7 000 let starou hliněnou pečeť s geometrickými vzory. Je doposud nejstarší svého druhu v oblasti jižní Levanty, poukazuje, že Tel Tsaf bylo rušnou správní a obchodní křižovatkou. Mohla sloužit k označení zásilky nebo k zapečetění skladu, např. sila na obilí.
„Mezi lety 2004 – 2007 bylo v místě vesnice objeveno přibližně 150 hliněných pečetí, nicméně nenesly žádné vzory ani značení, byly to v podstatě jen malé hrudky nezdobené hlíny,“ uvedla Amanda Borschel-Dan pro Times of Israel. Majitel pečetidla je pravděpodobně užíval k označení zásilky nebo k zapečetění vstupu do skladu – sila na obilí. Pokud byla pečeť porušena, bylo hned jasně, že do sila se dostal někdo nepovolaný.

„I dnes se podobné typy pečetí používají v rámci ochrany před neoprávněnou manipulací a krádeží,“ uvedl ve svém prohlášení spoluautor studie Yosef Garfinkel, archeolog z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, který výzkum spolu se dvěma studenty archeologie vedl. „Ukazuje se, že tento princip používali vlastníci půdy a místní správci k ochraně svého majetku už před 7 000 lety,“ dodal.

Podle zveřejněné studie pochází pečeť z období středního chalkolitu (mezi lety 5 200 př. n. l. – 4 500 př. n. l.). Původně byla součástí většího objektu. Jedna ze stran fragmentu nese dlouhou podélnou linii s kratšími protínajícími se čarami diagonálně, další paralelní čáry jsou klikaté. Podle Rosselly Tercatinové z Jerusalem Post je fakt, že pečeť obsahuje více otisků, velmi zajímavým. Zřejmě byla signaturou dvou různých lidí, kteří společně stvrzovali nějakou transakci.
Stáří a design artefaktu naznačují, že Tel Tsaf mohl být jedním z prvních obchodních uzlů v jižní Levantě. „Materiál použitý k výrobě pečetě pocházel z lokality od osady vzdálené více než 10 km. Hrnčíři často cestují několik kilometrů pro kvalitní hlínu z bohatého naleziště,“ řekl pro Times of Israel spoluautor studie David Ben-Shlomo z Ariel University. A dodal: „Mohlo by to také naznačovat, že Tel Tsaf bylo možná ústředním místem, kam dováželi své zboží sousední menší osady.“

„Nikde na Středním východě neexistuje žádné jiné prehistorické místo, jež by nám odhalilo takové důkazy o dálkovém obchodu s exotickými předměty, jaký jsme našli na této konkrétní lokalitě,“ uvádí Dr. Garfinkel ve svém prohlášení. V minulosti byly v této oblasti nalezeny např. v jeruzalémském Šalomounově chrámu pečetě z doby před zhruba 2 600 lety. Ty nesou také jména, někdy zobrazují také biblické postavy. Avšak pečeť z Tel Tsaf nese geometrické znaky, jež předcházely vývoji písma.
Vykopávky v Tel Tsaf již dříve odhalily keramiku, korálky, mušle, pozůstatky zvířat, zdobné kamínky a hliněnou postavu připomínající psa. O prosperující výměnné síti svědčí i další artefakty objevené ve vesnici; od egyptských mušlí přes turecký obsidián až po mezopotámskou keramiku. V roce 2014 představili archeologové 7 000 let staré měděné šídlo, které se tak stalo jedním z prvních kovových předmětů na Středním východě. Podle vědců je Tel Tsaf jedinečným místem s ohledem na akumulaci bohatství, pokročilé metody skladování a využívání rané byrokracie.

Roman Němec
Zdroje: timesofisrael.com, smithsonianmag.com, livescience.com


Měděné šídlo


Moderní rekonstrukce vápencového pečetidla - jednoho ze vzorů nalezené pečetě


Výkopy v Tel Tsaf - kruhová sila a obdéníková obydlí


Pečeť z Tel Tsaf

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru