7. 1. 1943 Kalendárium

7.1.1943 - Nikola Tesla

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Nikola TeslaRačte sděliti s obcí pražskou mé upřímné díky za její laskavé a cenné poselství. Mám milé vzpomínky na Vaše krásné město, a inspirace, které se mně tam dostalo, právě nyní mně napomáhá při mé práci. Veliké pocty, jež se mi tam prokazovaly, jsou mnou velmi vysoce ceněny, a doufám, že se ukáži býti jich hoden. Můj obdiv pro skvělý lid Československa, nositele pochodně vzdělanosti, nemůže býti vyjádřen slovy. Projevuji nejvřelejší přání pro jeho stálý zdar.

Nikola Tesla, New York dopis pro ČVUT v roce 1936

Osobností jako byl Nikola Tesla se nerodí mnoho. Vlastně je jich vždy pouze několik v každé generaci. Lidí, kteří zcela změní svoje obory takovým způsobem, který si vlastně nikdo ani nedokázal představit. Nikola se již na studiích ve Štýrském Hradci projevoval jako velice nadaný fyzik a zde také zkonstruoval první motor na střídavý proud. Ze Štýrského Hradce odešel studovat na Karlovu universitu do Prahy. Byl zde však pouze jeden semestr a po smrti svého otce si musel najít práci (Budapešť – telegrafní společnost).

Tesla ale dále pokračoval ve výzkumu, a to jak v Budapešti, tak v Paříži, aby se nakonec natrvalo usadil v USA. Zde pak začal nejdříve pracovat u Edisona, aby následně po neshodách odešel a založil vlastní společnost. Následně začala doslova bitva mezi stejnosměrným a střídavým proudem, kde nutno říci Edison využil jak svého vlivu, tak peněz, aby Teslu doslova zničil.
Tesla byl především geniální vynálezce, bohužel ale špatný obchodník. O mnoho patentů tak díky tomu přišel. Asi nejznámější je jeho spor s Marconim o vynález radiotelegrafu. Za ten dokonce Marconi obdržel Nobelovu cenu. I když bylo zcela jasně prokázáno, že objev učinil Tesla několik let před Marconim, soud se natolik protahoval, že přiznání objevu Teslovi proběhlo až v roce 1943. Tři měsíce po jeho smrti.

Nikolu Teslovi vděčíme za moderní podobu elektrotechniky. Byl to on, kdo celý obor změnil zcela k nepoznání. Řada jeho výzkumů nebyla do dnešního dne objasněna a především přenos elektrické energie na dálku, kterého zdá se prokazatelně dosahoval, nám v podstatě dodnes není jasný.
Nikola zemřel v polozapomenutí 7. ledna 1943. Všechny jeho nalezené zápisky zabavila FBI. Vzhledem k tomu, že od začátku války nabízel vládě USA letadla na elektromagnetický pohon a nebo takzvané paprsky smrti, musí to být zajímavé čtení.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

N. Tesla je pre mňa top osobnosť. K čertu s Edisonom ...

no bylo by to hodně zajimavý co a jak.... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru