7. 10. 2017 Kalendárium

7.10.2017 Pod Solnicí našli dělové koule i mince

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Zajímavé nálezy objevili archeologové během průzkumu v Solnici na Piaristickém náměstí. Narazili na dělové koule, mince, hroby i keramiku. Opuštěnou stavbu odborníci zkoumali před čtyřmi lety.
 
Budova ze šestnáctého století se totiž měla v té době proměnit v restauraci. Výsledky výzkumu tenkrát komentovala archeoložka Zuzana Thomová. Popisovala, jak narazili na kovové slitky nebo torzo kovového knoflíku či malé srdíčko na krk. 

Archeologové našli také dělové koule, Solnice totiž dřív sloužila jako zbrojnice. „Mezi nejzajímavější nálezy patří dělové koule z malých děl, mince a obrovské množství zdobné keramiky, mezi níž jsou dokonce i zdobené kachle. Keramika pochází z období 13. až první půlky 16. století,“ poznamenala Thomová, která byla vedoucí výzkumu.

Zdejší historii zkoumala s kolegy ve třech sondách hlubokých 2,2 metru. Všechny nálezy pečlivě ukládali stranou do sáčku poté, co je nafotili. 

Fotogalerie z výzkumu: V Solnici našli archeologové dělové koule a mince

Solnice nejprve v roce 1531 sloužila jako skladiště obilí, později byla využívána jako městská zbrojnice a poté jako skladiště soli. Právě proto se jmenuje Solnice. Restaurace tam funguje od března 2019. Patří k ní také výstavní prostor. Stavba se pyšní čtvrtým nejstarším krovem svého typu v Česku.

„Solnice byla postavena na místě hřbitova, kde se pohřbívalo od třináctého století. Město v ní mělo zbroj pro případ nějakého vojenského konfliktu, ale mělo pevné a velké hradby, že ho nedobyli ani husiti. Solnicí prochází hlavní hradební zeď a v ní byla zbrojnice postavená. Památkově chráněná budova má kompletní původní krovy, ale kvůli tomu, že byla hodně dlouho zavřená, jsou napadené dřevomorkou,“ prozradila ještě archeoložka.

Jednu architektonickou zajímavost objevili archeologové během výzkumu. „Zjistili jsme, že vlastně obvodové zdivo Solnice směrem k řece tvoří hlavní hradební zeď. A když koukáme z okna na Sokolský ostrov, tak přímo pod námi je zbytek hlavní hradby a na ní je přilepený prevét, což je vlastně středověký záchod,“ přiblížila Thomová.

Název Solnice nyní nese i pivovar, který provozují majitelé restaurace. Tu s pivovarem v nedaleké Hroznové ulici propojuje unikátní síť pivovodů.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.idnes.cz, www.wikipedia.org, www.restauracesolnice.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V celym článku se nepíše, kde že ta Solnice je. To bude z nějakýho "města" jako Brno, kde lidi nevědi, že svět sahá dál, než k ceduli konec obce, takže to specifikovat nepotřebujou.

Dom
To bude asi Čuml - č.b.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru