7.3.2009 Mrtví měli v hrobě minci i parohy

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Nový objev oznámili brněnští archeologové před dvanácti lety. V Modřicích u Brna objevili slovanské pohřebiště s patnácti kostrami. Některé z nich měly u sebe milodary jako minci pro převozníka nebo parohy pro štěstí.

Milodary se mrtví běžně vybavovali na cestu do záhrobí. Archeologové nakonec našli několik hrobů s kostrami pocházejícími z dřívějších slovanských osad, které jsou starší než Modřice. Hroby byly sice křesťanské, ale milodary byly spíše pohanské.

„Pohřebiště v Modřicích z dvanáctého století je unikátní raně středověký nález. Objevili jsme zatím patnáct hrobů s kostrami pocházejícími z dřívějších slovanských osad, které jsou starší než Modřice,“ pochvaloval si nález na začátku března 2009 šéf archeologů ze společnosti Archaia Zdeněk Merta. 

Kostry asi původně ležely v dřevěných rakvích, které se postupem času rozpadly. Celkem archeologové našli pozůstatky třech nebožtíků s milodary. Jeden z nich držel v ruce skořápku vajíčka, druhý měl v klíně uloženou minci a třetí ozdobené parohy. 

Podle archeologa Miroslava Dejmala bylo nejdůležitějším nálezem v Modřicích mladohradištní pohřebiště. „Můžeme ho podle předběžného určení jednoho z nalezených denáru datovat do 11. století,“ nastínil archeolog výsledky zkoumání.

Zařadit časově nález pomohl také čtvrtý objevený předmět, takzvané záušnice. Tato ženská ozdoba do vlasů se vyskytuje pouze v hrobech z jedenáctého až třináctého století. 

Archeologové po ukončení výzkumu v Modřicích uvedli, že celkem našli devatenáct hrobů. Z toho čtyři byly dětské. „Z milodarů se podařilo nalézt 3 denáry (respektive dva a půl), korálky (u dítěte), dvě záušnice (další dvě v druhotné podobě mimo hroby), zbytky vaječných skořápek (4 hroby) a bohatě zdobený parohový předmět,“ přiblížil Dejmal. 

Výzkum podle jeho slov přinesl zajímavý pohled na osídlení Modřic před stovkami let. Archeologové plánovali také analýzu, která měla vyjasnit sídelní strukturu na katastru Modřic v mladohradištním období. Několik let brněnští archeologové zkoumali i lokalitu u průmyslové zóny v Modřicích. Jedná se totiž o území s osídlením prakticky ve všech pravěkých etapách našich dějin.

Zdroje: www.archaiabrno.org, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jejda , kde se to tu vzalo? to bylo na našem pozemku. Jsem rád , že se na to nezapomnělo... 8-) ;-) :-)
a pořád se pořádně neví, k čemu sloužila ta zdobená kost. Prý snad schránka na sůl....
Ještě bych doplnil, že se našly základy středověkého domu a dvě pece... :-) ;-)

Ještě bych neskromně doplnil, že to nenašli archeologové ale já před dvanácti lety, když jsem bagroval základy na sklep... 8-) 8-)

Pěkný, tohle doma nemám. Samá skála, tady by se kopal hrob dloooouho :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru