7. 5. 2013 Kalendárium

7. 5. 2013 Sto tun mincí na potopeném parníku

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů v mořích a oceanech

Hromadu stříbrných mincí v hodnotě 34 milionů liber objevili před osm lety lovci pokladů ve vraku britského parníku SS City of Cairo, který potopili nacisté. Stalo se tak v roce 1942, když tento osobní parník cestoval z Bombaje do Anglie. 

Parník torpédovala ponorka U-68 jižně od ostrova Svatá Helena, když převážel 100 tun rupií. Dlouho se předpokládalo, že náklad plavidla, který patří britské státní pokladně, je už navždy ztracený. Vrak však v roce 2013 oblevil tým vedený britským odborníkem Johnem Kingsfordem, který měl k dispozici nejmodernější techniku. 

Kapitánem parníku byl Karl Fridrich Merten. K potopení stačilo jedno torpédo. Všichni členové posádky i pasažéři se dostali do záchranných člunů, ale pomoc přišla až po třech dnech. Přes sto lidí tak nepřežilo. Britská vláda věděla, že parník se potopil i obrovským množstvím stříbrných mincí.

Objednali si tak služby od společnosti Deep Ocean Search (DOS), která sestavila tým pod vedením již zmiňovaného Kingsforda. Šéfoval dvaceti francouzským oceánografům. „Mělo to být obtížné hledání, protože hloubka vody přesahovala někde až 5 000 metrů. K tomu si musíte přičíst nevyzpytatelné počasí, zdejší silné proudy a velkou vzdálenost od pevniny,“ uvedla tenkrát společnost. 

Když parník objevili, byl roztříštěný na dvě části a pohřbený v silné vrstvě bahna. Na některých částech vraku až o tloušťce větší jak jeden metr. Oceánografka Maeva Onda informovala, že už během prvního ponoru byli úspěšní. „Po dvou hodinách podmořského klesání vyslal robot první snímky vraku. Bylo to neuvěřitelné, “ konstatovala.

Robot také z vraku vyzvedl první mince. Tým se však musel vypořádat s velkými problémy, kdy jim opakovaně selhávaly systémy. Nakonec ale vše zvládli. 

„Bylo právě kvůli kombinaci počasí, tlaku i opakovaným ponorům. Museli jsem řešit mnohonásobné poruchy systémů, jaké jsme dosud v hloubkách 3000 až 4000 metrů nezažili,“ uvedla společnost, která nechala vyrobit pamětní desku připomínající jejich objev na mořském dně.

Poklad připadl Velké Británii, která nález mincí zpočátku tajila. O objevu informovala až o dva roky později, kdy se poklad podařilo vyzvednout z vraku.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.deepoceansearch.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-)

Depůtek :D

Kime, ale kopat ho 5km by byla námaha ;-)

Timbooktwo: o tom žádná ,mě se líbí ten nadpis 100 tun. Ne počet ,ale váha. ;-)

A to je druhý voříšek, jak to najednou převést, aby ti to někdo nepotáhnul? :-D

:-D

Super. :-O :-O :-) :-)

Je to napsané trochu zmatečně :-)...... Sto tun jich bylo celkem, ale ve skutečnosti se jich podařilo vyzvednout podle různých zdrojů :-D pouze :-D několik desítek tun.... Čili Kim má ještě šanci :-)

JohnDeeere: ;-)

Kime, kdybys potřeboval pomocnou ruku, ozvi se. Vydržím pod vodou něco málo přes minutu 😄

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru