7. 9. 1812 Kalendárium

7.9. 1812 Bitva u Borodina

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Bitva u Borodina začala 7. září 1812 o půl sedmé ráno, kdy Napoleon vydal rozkaz svému dělostřelectvu k zahájení palby. Ze všech bitev, které dosud vedl, byla tato nekrvavější a nezuřivější.

Obě strany utrpěly obrovské ztráty, jež zahrnovaly také řadu generálů. Tak přišli Rusové mezi jinými také o proslaveného generála Bagrationa. Po strašné řeži, kterou spisovatel Lev Tolstoj tak plasticky a zevrubně vylíčil ve svém slavném románu „Vojna a Mír“, se za vítěze považovaly obě strany.

Napoleon ve svých zápiscích, které pořídil později během vyhnanství na svaté Heleně, ne tak docela v souladu s pravdou tvrdil, že Kutuzov zvolil vynikající postavení a velice rychle je obsadil. „Měl všechny výhody na své straně, a to převahu v pěchotě, jezdectvu a dělostřelectvu, výborná postavení i více opevnění. Přesto byl poražen! Stateční hrdinové, Murate, Neyi, Poniatowski, vám patří toto slavné vítězství!“ napsal Napoleon.

Také pro Tolstého byl Napoleon „skvělým vítězem“. Podle něho tom nebylo možno pochybovat, protože Francouzi opanovali bojiště. Podle Otto Hans-Dietera, který napsal knihu Šokující vítězství: Nejpřekvapivější zvraty v dějinách válek je ale skutečnost jiná.

Uvádí, že Rusové sice ztratili 45 tisíc mužů, tedy téměř dvakrát tolik, co Napoleon, ale žádná ze stran v bitvě nezískala rozhodující převahu, takže je zcela možné hovořit o nerozhodném výsledku.

„Protože se Kutuzovovi podařilo ustoupit se zhruba 50 tisíci muži, kteří přežili a Napoleon nedosáhl zamyšleného cíle, tedy zničení jeho armády, lze dokonce Rusy považovat za morální vítěze. Napoleon nebyl během bitvy zrovna v nejlepší fyzické kondici. Trápilo ho silné nachlazené, měl horečku, dráždivý kašel a jen ztěžka lapal po vzduchu,“ píše Hans-Dieter.

Napoleon prý v bolestech a s oteklýma nohama seděl bez jakéhokoli elánu celý shrbený na koni a rozkazem ze 7. září zabránil svým vojákům v okamžitém pronásledování stahujících se Rusů. Bránu do Moskvy měl však nyní otevřenou. Roku 1812, po nerozhodné bitvě u Borodina, tak stál Napoleon se svou armádou před Moskvou. Na příkaz vojevůdce Kutuzova však bylo město vypáleno a obyvatelstvo evakuováno.

Zdroje: Otto Hans-Dieter, Šokující vítězství: Nejpřekvapivější zvraty v dějinách válek, Lingea, Průvodce Moskva, Philip Haythornthwaite, Napoleonovi vojevůdci 1809-1815, https://shannonselin.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru