9. 1. 2011 Kalendárium

9.1.2011 Hrob tyrana Caliguly nalezli díky pašerákům

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Na začátku ledna 2011 archeologové oznámili, že našli hrobku římského císaře Caliguly. Podařilo se jim to díky pašerákům, kteří převáželi velkou sochu tohoto známého tyrana.

Dokonce spal i se svými sestrami a pro potěšení zabíjel zvířata. Jeho současníci ho popisovali jako šíleného člověka bez zábran. Když Caligula zemřel, jeho sochy a další věci s ním spjaté byly nemilosrdně zničeni.

Archeologové se ale samozřejmě pokoušeli některé z nich najít. Muže pašující sochu zadrželi policisté poblíž jezera Nemi, jež se nachází na jih od Říma. Hlídka je vyhmátla přímo při činu, když nakládali sochu do nákladního auta. Dohromady měří asi 2,5 metru. Dochovala se ale roztříštěná na několik částí.

Císař Caligula měl jižně od Říma vilu, plovoucí chrám a palác. V tomto tyranovi se shlédl Mussolini, kterému se některé památky podařilo získat. Právě pozůstatky plovoucího chrámu byly za války téměř zničeny.

Nalezená socha měla na nohách vojenské boty a její hodnota byla odhadnutá na jeden milion eur. To, že je vyrobená z vzácného mramoru a Caligula má na sobě plášť a sedí na trůnu, přesvědčilo archeology, že socha byla pravděpodobně součástí jeho hrobky. Našli ji nakonec jižně od Říma.

O hrobce Caliguly jsme psali dříve zde: Archeologické zprávy

Loni na podzim pak archeologové kompletně odkryli pozůstatky císařova honosného paláce a zahrad. Šlo o dlouhodobější práci, která započala před třemi lety, když odborníci zkoumali lokalitu pod kancelářemi z 19. století. Komplex byl vybavený vodními fontánkami. Archeologové objevili také kosti exotických zvířat.

„Našli jsme kosti z nohy lva, zub medvěda a kosti pštrosů a jelenů,“ řekla Mirella Serlorenzi z italského ministerstva kultury. „Už tedy víme, která zvířata byla použita pro soukromé cirkusové hrátky císaře,“ poznamenala ještě.

Interiéry byly pokryty bohatými freskami a složitými polychromovanými mramorovými dekoracemi. Mezi další objevy patří klenoty, mince, semena dovezených exotických rostlin a kovová brož patřící císařské stráži.

Zdroje: www.reuters.com, www.theguardian.com, www.wantedinrome.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Za dávných časů, kdy ve městečku byla max tři videa na tři tisíce obyvatel, nám kolotočáři půjčili vhs kazetu. Tenkrát jsme se učili něco jiného než historii.

https://www.csfd.cz/film/12877-caligula/prehled/

Díky za článek.

Viděli jste někde povrzení? Koukal jsem se po netu a našel jsem jenom stejný články = policie/archeologové/novináři co chtějí senzaci, a pak články co to zpochybňují (neodpovídá to záznamůj, nesmysl aby měl velkou hrobku se sochou, když byl totální vyděděnec). Ale nenašel jsem výsledek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru