9. 5. 1915 Kalendárium

9. 5. 1915 Bitva u Arrasu československých legionářů

Kategorie: První světová válka , Kalendárium

Rota Nazdar

Svou odvahou čeští legionáři v bitvě u Arrasu strhli i další vojáky k útoku. Kvůli velkým ztrátám však rota Nazdar přestala prakticky existovat. Dodnes ji však ve Francii připomíná pomník. Boje započaly 9. května 1915 v deset hodin dopoledne.

Město Arras se nachází na severu Francie a dodnes je synonymem bitvy, které se účastnili naši legionáři 9. května 1915. Připomíná je i náměstí na severu města, které od 16. července 1939 nese název Place de Tchécoslovaquie. Česká „Rota Nazdar“ statečně bojovala za cenu velkých ztrát, byl mezi nimi například i přední kubistický sochař Otto Gutfreund považovaný za průkopníka českého novodobého sochařství světového významu. Jeho socha Úzkost se považuje za první kubistickou sochu.

Důvodem bitvy bylo, že Francie potřebovala zničit velící pozice Němců na hřebenu Vimy. Na východě se totiž situace nevyvíjela dobře a Rusové potřebovali pomoci. Bylo proto potřeba celkově oslabit německé pozice. Francouzská ofenzíva měla odstartovat už 1. května 1915, ale bylo odložena kvůli přípravám.

Vojáci kopali nové zákopy, které francouzské pěchotě poskytly lepší komunikační linii. Vojáci také prošli výcvikem, kdy každá jednotka dostala přesné instrukce ve smyslu, jaké jsou její cíle a co se od ní očekává. Francouzské letectvo zároveň ze vzduchu mapovalo německé linie a pořizovalo snímky.

K samotnému útoku dostaly jednotky povel 9. května v deset hodin dopoledne. Mezi nimi i dobrovolníci z řad českých krajanů ve Francii, kteří se vrhli do útoku proti německým zákopům. „Svým příkladem strhávala i ostatní příslušníky praporu „C“ Marocké divize. Během útoku rota Nazdar sice postoupila o několik kilometrů do hloubky nepřátelského území na strategicky významnou kótu 140, musela však po její dobytí ustoupit německému tlaku. Výsledkem tak byly jen obrovské ztráty,“ přiblížil historik Aleš Binar.

Sto vojáků bylo těžce raněno a 48 jich padlo, čímž rota téměř přestala existovat. Přišla také o svůj prapor. Jména padlých můžeme číst na náhrobcích samostatného československého vojenského hřbitova ve Francii, který vznikl za obcí La Targette.

Pozemek zakoupilo Sdružení československých dobrovolníků ve Francii a u silnice nechalo postavit pomník „Monument aux morts tchécoslovaques de l ́Artois“. Jde o dílo sochaře Josefa Hrušky. Peníze získalo sdružení prostřednictvím veřejné sbírky v cizině a prodeje historických pohledů. Pomník byl odhalený u příležitosti 10. výročí bitvy 31. května 1925.

Zdroje: Ivan Fučík: Francie s českou příchutí, www.webmatters.net, www.unob.cz

Artefakty z této bitvy můžete hledat pomocí našich detektorů kovu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru