9. 5. 2019 Kalendárium

9. 5. 2019 Vzácná sekera zdobená stříbrem

Kategorie: Kalendárium

Vzácný artefakt objevil před třemi lety neznámý nálezce na Královéhradecku. Šlo o železnou sekeru zdobenou stříbrem. Nic podobného se do té doby v Česku nepodařilo najít. Sekera pravděpodobně pochází z období Velké Moravy. Nálezce dostal odměnu 60 tisíc korun.

Archeologové objevili sekeru na pomezí Královéhradecka a Jičínska. Uvedli, že artefakt pochází z období desátého století. Nálezy podobných seker nejsou nijak výjimečné. Ta nalezená hradeckými archeology je však zdobená stříbrem, proto jde o vzácný objev.

Nález komentoval archeolog Ondřej Herčík, které společně s kolegy sekeru prozkoumal. „Zajímavé je na ní především to, že je tauzovaná stříbrem (zdobení kovu za studena). Předběžně nález datujeme do devátého století našeho letopočtu, tedy do období Velké Moravy. Podobný nález z území naší republiky zatím neznáme. Dosud se nepodařilo nalézt analogie ani z území střední Evropy,“ uvedl archeolog.

Archeologové nechali sekeru zrentgenovat. Bylo jasné prokázáno, že sekera byla vyrobená ze železa a na zdobení bylo použité stříbro se stopovou příměsí zlata a mědi. V oku sekery pak vědci objevili drobný zbytek dřevěné násady, která se ale nedochovala.

Sekera pravděpodobně pochází z raně středověkého pohřebiště, které narušila orba. Nachází se totiž poblíž místa, kde se artefakt našel. Sekera podle archeologů mohla patřit někomu, kdo měl ve společnosti velmi speciální postavení. Dle velikosti zřejmě chlapci a měla symbolický význam.

„Typově jde o zbraň, ale díky výzdobě to lze považovat i za jakýsi sociální odznak. Tento typ sekerky je typický pro období a oblast Velké Moravy, ale žádná nebyla takto zdobená. Právě výzdoba je neobvyklá,“ řekl archeolog Ondřej Herčík.

Sekery se po nálezy ujaly konzervátorky, které artefakt uvedly do takového stavu, aby s ním mohli vědci dále odborně pracovat. Sekera byla majetkem Královéhradeckého kraje a byla uložena v Muzeu východních Čech v Hradci. 

Zdroje: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Místo ,,Archeologové objevili‘‘ bych přepsal na,, Neznámý nálezce objevil, Příznivec historie objevil, Amatérský historik, Detektorář …‘‘, ale to je jedno. Co mi je známo, nalezl tuto opravdu unikátní sekeru klučina s detektorem, ale odloženou na pařezu jako nechtěný nález. To znamená, že ji mohl nalézt i bez pomoci detektoru. Odevzdal ji do muzea v HR a tím zachránil tento skvost, jelikož na vzduchu železo co? Rezne, to taky, ale hlavně koroduje.

les vs. pole - tak kde to bylo?

Na jaře letošního roku došlo v lesích na pomezí Jičínska a Královéhradecka k nálezu unikátní raně středověké sekery zdobené stříbrem provedeným motivem ptáčků.

Nálezce, který objevil na poli na Jičínsku cennou raně středověkou sekerku, dostane od Královéhradeckého kraje částku 60 tisíc korun.

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/sekerka-velka-morava-nalez-kralovehradecky-kraj-odmena-nalezce-jicinsko-muzeum.A200427_141353_hradec-zpravy_tuu
https://www.muzeumhk.cz/novinky-archeologie/728-hedvabna-cesta-aneb-z-konce-sveta-do-cech.html

Dobře doplněno :)

Úplně původní zpráva byla, že nález našli archeologové. Až potom jsem dohledala, že to byl spolupracovník muzea... ale, co jsem viděla, tak v titulcích bylo - archeologové našli, archeologové hlásí... Asi některá média to brala tak, že nálezce je spolupracovník muzea - amatérský archeolog, tak se napsalo - archeologové našli, protože potřebovali zkrátit titulek apod.

Ať je z pole či lesa nalezená archeologem či spolupracovníkem …, hlavně že se dostala tam kde je. Přikládám odkaz na její konzervaci v laboratoři. Výborná práce. Dobrý je za tři.

https://www.muzeumhk.cz/aktuality/748-jak-se-sanovala-unikatni-ptaci-sekerka.html

Nádherná sekerka. quo_vadis 👍🏻 za doplnění faktů. Ten druhej konec vypadá, že se používal, zdá se mi že má náznak otřepů, ale ne jako majzlík 🤔. Co Vy na to ? 🧐

I když sloužila hlavně jako reprezentativní, celková délka je 10,5cm a délka prodlouženého týlu je cca 2,5 cm který byl jisto jistě v prvopočátku plochý, použili ji určitě, tu a tam k nějakému tomu poklepání čímž vznikl otřep okolo úderové plošky, jenž zasahuje už i do onoho zdobení.

Díky za upřesnění a fotky konservace

Jj bylo to tak našel ji jiný hledač na pařezů a ještě napsal že asi někdo vůbec nepoznal co vykopal

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru